72

Trenenetrenenetrenenenene……………………………………………

 

 

The beast!

The beastybeaty track just started!

The Best!

 

Away. Away. Away. Away. Away…….

 

Rain will start away

Breathing away

Away from here

Let’s go!

 

Walking and Walking……

Walking and Walking……

 

Up and down the place

Around something ,which is not ,

“just…………………

Something else!”

There’s something coming

And something going back!

Thinking of nothing

Hearing the voices

Of loneliness

Outside!

248 km …..speed!

In a few minutes…….

So fast!

So far!

No crash!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P.S  recommended under the influence of 248 km ( feat Oxia) leaded , loaded and reloaded by Delon & Dalcan.

 

minimal animalinstinkt!

While now,

While now,

Is Nada Irama,

MissBeating The Point of V.I.E.W!

Hej Nada Mas!

Irama Problems!

La vida of the 

Krokodiles!

Nada Irama,

Nema problema,

No prob,

Don’t analize!

Arriba  Aria Fuerteeeeee………….

From SOUL to SOUTH!

Parapa..papa..rapararapa..pa..pa………………

Nada Irama!

Irada Nama soundz!

my minimal animalinstinkt,

clears my hairy eyes!

Is Nada Irama,

 

MissBeating The Point of V.I.E.W!

Hej Nada Mas!

Irama Problems!

La vida of the 

Krokodiles!

Nada Irama,

Nema problema,

No prob,

Don’t analize!

Arriba  Aria Fuerteeeeee………….

From SOUL to SOUTH!

Parapa..papa..rapararapa..pa..pa………………

Nada Irama!

Irada Nama soundz!

my minimal animalinstinkt,

clears my hairy eyes!

p.s recommended under the influence of Nada Irama, produced by Alexander Roland

APPLAUSE!

Just close your eyes

And imagine,

 

(Of course , after

You will have finished it all!)

 

I’m in the middle of nowhere,

Beating my brains up!

I was now listening to your track

Brunchpunch!

I always have,

since I’m a

Workooholik,

Branch at lunch!

lunch at brunch!

Brunchpunch!

Fearing the day,

Loving the Night!

Brunchpunchengenihten

Punchbranchenderlight!

I wanted to express my point of view,

About this track!

Those are the beating beats

Near here

Over the earth of the pinky East!

Close to the…… So Far!

Going and coming

Brunches of punches

Running so fast!

Taking and getting

All this brunch of brunchpunchz

Listening to what your music,

Into this brain,

Materializes!

I am a bad English writer

And am so sorry for that,

But I am worse in talking.

I feel like

Paralized!

( hope you’re getting it)

In two words:

Down here ,

Inside this planet X,

Your music did quite great!

So thank you for the Trip!

 

Inida Gjata ZHAKU,

a.k.a something else !

p.s this is recommended under the influence of Brunchpunch , produced by Jaxson.

AjkaeAjkes

Shqiperia eshte nje nder ato shtete ku edhe pse duket sikur nuk ndodh asgje, ndodh gjithcka! p.sh …Ka GERDEC, e natyrisht bashke me Gerdecin ka edhe viktima te harruar, te perthare e te perqeshur prej pushtetareve. Ka VIPA….natyrisht me oke, ka nga ata prej lekure origjinale sikurse ka edhe nga ata prej igeliti. Ka genjeshtra pa fund, te cilat sipas thenies mencurake te popullit tone shejtan ” bari i thate djeg edhe te njomin” kane asgjesuar e shnderruar ne te pabesueshme cdo te vertete! Keshtu qe duke patur parasysh keto, e shume problematika te tjera; te cilat zhvleresojne cdo Lajm qe eshte vertete Lajm ( si ky qe do ju jap pas pak ), qe zhvleresojne cdo VIP qe meriton plotesisht te konsiderohet i tille ( te cilet do te keni mundesi t’i shihni e njihni atje ku do t’ju ftoj ); une do t’ju betohem per cdo gje kam me te shtrenjte ne kete bote, pra NDERIN tim ( edhe pse disa preferojne te me paragjykojne si te perdale ) se do t’ju them te verteten dhe vetem te verteten !

Persa i perket lajmit ( meqe ju premtova se do t’ju jap nje lajm te vertete) : Ne Tirane eshte celur nje resort i bukur, i paster, i fisem dhe shume mbreselenes, MAI TAI. Nga disa djem te ndershem , shume te ndershem, punetore e megjithese modeste, nuk mund t’i le pa permendur pasi ky mund te jete nje nder ato raste te rralla ku ne Shqiperi ndertohet nje sipermarrje kaq e madhe sa te perfshish ne disa qindra metra truall nje nder pishinat me te bukura ne Tirane, nje nder klubet e nates me te bukur ne Tirane, nje nder Hotelet me te mire ,  me pare te ndershme, te pastra e me pune, shume shume pune te devotshme. Mai Tai ndodhet gjate rruges nacionale Tirane- Elbasan, sapo kalon Saukun , te shpie vete rruga, mjafton te nisesh per aty e te jesh i veendshem ndaj tabelave. Sot, vjen Tyrrell , nje multi instrumentist, DJ shume i sukseshem ( vertete), nje personazh karizmatik i cili do te shkelqeje me performancen e tij ne MAI TAI , pas ores 22.00 . Vjen nga Londra , nga Mbreteria e Bashkuar e cila gjate gjithe egzistences se saj ka pasuruar kusurin e botes me artiste revolucionare, vizionare e plot stil , modeli i te cileve ka sherbyer si pike referimi per shume te tjere, kudo!

Njerezit e rendesishem do te jene atje. Kujt i them une njerez te rendesishem? ! Atyre qe ne heshtje prodhojne vepra te verteta kulturore dhe artistike. ( me falni nuk mund te bej emra, mund te vini e ti shihni me syte tuaj ) U them VIP atyre qe themelojne nje mentalitet te ri , nepermjet kontributit te tyre ne shoqeri, me pune te ndershme, te pamatshme e te pacmueshme. Edhe keta do te jene sonte ne MAI TAI, tek TYRRELL. U them VIP atyre qe sundojne mbreterine e emancipimit ne Shqiperi, e cila edhe pse nuk shoqerohet nga videoklipe neper ekrane, i ka themelet e forta, mbi te cilat do te ngrihet nje kulture e re. 

Une ju ftoj te vini te degjoni, te shihni e ta njihni kete artist , TYRRELL si dhe mbi te gjitha te vini e te shihni per c’fare e kam fjalen, t’i njihni e te me besoni kur ju flas per djemte qe kane ndertuar me thonj e me djerse MAI TAI -n ! Kjo feste eshte ne nder te gjithe atyre Shqiptareve qe po themelojne nje shoqeri te emancipuar prej nga ku duhet te dalin modelet e rinj te Shqiperise. AJKA E AJKES, ketu ku po ju ftoj dhe ju! Kush eshte pjese e grupit, e kupton vete ! Shihemi sot ne darke, ne MAI TAI !      


Pellgu pa uje!

Nje djalosh, edhe pse nga aq larg ishte e veshtire ta dalloje seksin e tij, maje nje biciklete, e cila edhe pse nga larg, dukej fare qarte se qe jo fort e vjeter; llamarinezat e saj rrembeheshin prej nje shkelqimi verbues fale diellit te pasdites qe njeherazi godiste edhe syte e mij edhe ngurtesine e parafangos; doli prej Katedrales se Kryeqytetit. Dukej i ndershem!
Ishte fillim jave. Ishte fund dite! Ishte pothuajse vakt qejfi!
Ajo Katedrale , shpeshhere me ngjall kuriozitet. Eshte nje ndertese dydimensionale qe prodhon shume hyrje e dalje , c’do dite.
Aq mjafton per te fshehur namuzin. Nje balline e ndershme, me shtrirje horizontale e ngritje vertikale! Prej nga e cila hyjne e dalin njerez qe duken te ndershem. Parkuar nen hijen e se ciles, makina qe duken te ndershme.
E megjithate kryeqyteti nuk duket edhe aq i ndershem. C’bejne njerezit e ndershem nderkohe qe qyteti ka nevoje per ta?! Struken neper Katedrale mesa duket, apo “Kult-hina” te tjera , njelloj te ndershme , te cilat nuk jane te pakta neper Kryeqytet.
Eshte aq e rralle te shohesh njerez te ndershem ne kete vend, saqe ne revolte e siper ( si pasoje e pandershmerise qe ndesh rendom) fajeson “grackat” e shumta, qe i perpijne ( njehere e pergjithmone) ne botet e namuzit!
Ky Kryeqytet ka Kisha, Xhamia, Katedrale, Tempuj! Prej te cilave hyjne e dalin njerez qe duken te ndershem. E megjithekete, njerez te drejte e te ndershem takoj rralle!
Mund te jete edhe faj i konv(e)(i)ncioneve ky! Mbase disa gjera, nuk jane me “ashtu dhe pike”!
A do te ishte pellgu pellg, po te mos kish uje? Mbase ka ardhur pikerisht kjo kohe! Kur, pellgu edhe pse vetem nje grope e thate, per hir te se kaluares se qullet, nderohet me titullin Pellg!
 

 

 
   

 

Nameless YLLI

E strukur ne pothuajse …asgje,

Ne zyren time te zbrazuar nga cdo material,

Perballe nje Banke te pushtuar nga Rregullat,

Mbi nje Lum shterpe nen emrin e nje femre, Lane,

Teksa perpiqesha te humbja si gjilpera

Neper hambaret Virtuale,

Me bie zilja e Telefonit!

E celularit tim me 40

Qe me puq me mijera vete

Qe duan kohe e mund

Shume fjale,

Per te thene …praktikisht…..

Asgje!

Ishte shoku im Rubens!

Gjithmone artist !

Madje Rubensi eshte mbi cdo artist!

Ai eshte drejtori I Galerise!

Rubensi….c’fare Xhevahiri!

Me ftoi ta shoqeroja deri tek ca Starz!

Akademia e cmimeve kult,

Sonte bombardoi cdo qingj te bute!

Kurthet me te cilat mbron delet e saj

Kulti I rrethon me Largqoftnaje!

Veteshpallet Kulti institucion

E cdo gomar qe gromezin si artist,

Kulti me trofej e fut ne Kurth!

Nisem lumturisht tek Parukierja!

Rubensi me kish ftuar per ne Show!

Nxjerr me te bukurin fustan ,  bere e krijuar nga mua vete,

Fus kembet neper cizme,

Mbathur me gete,

Ngjyej sy e faqe

Ore te tera,

Rubensin do ta prisja tek Dera!

Por nuk ndodhi sic e prisja Galane tone te pare!

Te dy , bashke me Rubensin u gjetem tek nje gare,

Patkonjsh te stolisur, qe turren neper are!

 

 

Kjo vjershe I dedikohet Yllit pa emer, I cili mbathur me nje kollare pa bisht, “Nderoi” me Statusin e Artistit , nder te tjere , edhe ca Yje ne Renie te Paperfundueshme !

Ne pallatin e Kultures, xixat e faqkave te grave, reflektonin mbi kepucet prej balte llustruar me boje turke te burrave shqiptare te artit mesjetar Kombetar!

Tapeti I kuq u gris prej shikimeve te cdo stari qe nuk shkel mbi tapet me kepuce se nuk do ta beje pis! Zakon I vjeter ky, shqiptar!

Hyme ne llozhe. Une dhe AI I Galerise, u pozicionuam ne front te pare, ne ballkonin prestigjioz se Klases se Larte! Sekretarja e kryeministrit Shqiptar, nje Cift qe thur endrra me nuse e dhendra qytetare, dy zonjeza televizioni shqiptar, nja dy ish aktoruce e nje gazetaaaaaar, ne frontin e perzgjedhur vetem per te PARE.

Spo flas me per skenen se ishte nje llahtar!

Nje ze therret “Merlinin Shqiptar” dhe Bujon hokatar!

Ajo mbathur me shkelqim, ai me uniformen e showmenit shqiptar!

Bene sikur pershendeten njeri tjetrin. Bene sikkur ishin shume te nderuar. Bene sikur nuk kishte patur gje me te lavdishme ne Shqiperi, e me pas bene sikur dinin ti binin saksofonit e klarinetes! E pasi, u be sikur u duartrokit, u be sikur u prezantua Kuarteti I madh I Xhazit Shqiptar!

Te gjithe bene sikur e dinin per ke behej fjale, por ne fakt askush nuk I njihte ata 4 burra qe kishin dale per te  bere si  muzikante!

Boxet shperthenin prej play back-ut. Burrat luanin me veglat loder perpara nesh!

Heshtje! E megjithese salla heshtte, duartrokitje kish! Regjia kish brohoritje spektatoresh nga e gjithe bota ne MAGNETOFONIN e saj!

Cmimi I pare! Libri me I mire! Zbret shkallet Nameless Ylli, Maximusi I . Kollarja pa bisht ia shtrengonte qafen porsi nje pasoje pa shkak!

Kur befas, nje shkrimtar inteligjent, te cilit fatkeqesisht askush tjeter nuk ia merr cmimet, fiton! Te pakten thashe me vete, madje edhe Rubensi I te njejtit mendim ish, Fatos Kongoli e meriton! Dhe ai e meriton , sidomos duke patur parasysh se kush e konkurron!

Doli gjithe ai zotmi burre, tha dy fjale urte e bute, mori kafken e Kultit perlyer me Varak, e zbriti shkallet, I kuq flake prej gjakut qe te nxeh fitorja e Ngrate!

Me pas, Oh …..ndjemeni se rendin mund ta ngaterroj, por me duket se me pas qe Botimi Enciklopedik qe mori Fjale’!

Briseida, qe meqe di frengjisht e nja dy gjera t’tjera tha edhe ajo ca fjale per Nivelin shume te Larte te Publikimit ne Kategorine ne fjale!

Nje zonje, te cilen ndjemeni por nuk e njihja fare, madje mendova se ish gruaja e dikujt te cilit vetem emrin I kam degjuar, prej kushedi se kujt, Shpalli si studjuesin me te mire te vitit ish Kryeministrin Alexander Meksi. Studimi I tij rreth Arkitektures se Xhamive , Triumfoi! Ish Prajmi, kish nisur te birin e tij ne kete mission! Kurthin nuk e begenisi me aq zjarr! Dy fjale sa per te thene, nepermjet zerit te te birit dhe…ku ju kam pa!

Nderkohe theksoj, se nuk duartrokiste askush! Nje heshtje pus qe kish pllakosur Vipat tane Artiste Shqiptare, Perqeshej nga ca brohoritje e APPLAUSE, sjelle enkas  me poste prej Amerike, DREJTUAR PUBLIKUT SHQIPTAR!

E di, po them detaje. E detajet zvarrisin cdo perfundim! Por ngritja e Kulteve e shembja e Vlerave, m’a hidhtoi gurmazin!

Ishte diskretituese te shihje sesi disa Artisteve te Vertete Shqiptare u dorezohej kafka e Mediokritetit si Triumf , prej disa ASKUSHEVE…ASGJEVE……HICOTANE e HICOTIKE!  E keni parasysh nje fushate qe ndodh neper bote  , ” Legalize it”, e cila lejon te gjithe piresit e Barit a.k.a Marjuhanes, te tymosin neper Sheshe e Mejdane , madje edhe perpara stacionit te Policise, vetem per nje Nate! Ata ndihen Mbreter, e Mbreteria bashke me rregullat e saja per ate nate eshte nen kembet e tyre! Ashtu qe edhe kjo Nate e Kurthit Kult. Ku vetem per nje Nate, Pallati I Kultures , pushtohet nga te gjithe sorrogatot qe u drejtohen vetes me NE, e  cdo artisti te vertete I flasin me TI.

Nese je pak liberal, e nese je shume artist kete Parade Provinciale Mediokre e Skandaloze, e merr me te qeshur! Sepse, ne fund te fundit c’te keqe ka! C’te keqe ka nje Nate si kjo, ku cdo te Paemri I therritet Yll?!

Por, sikur kjo Dite, te kish qene e shenuar vetem per kete kategori qe; prodhon Artiste pa bere Art, qe Heshtjen e Turmes e mbyt me duartrokitje te regjistruara, qe instrumentisteve u jep lodra neper duar e muziken e nxjerr prej CD-ve, qe te Verteten e gjen tek Shtirja e tek Artificat ; nuk do kish patur ndonje problem per mua. Jo. Sepse ne fund te fundit, edhe Askushet e Asgjete e meritojne te kene nje dite te shenuar ne kalendarin e Shqiperise! Cdo gje e ka nje dite te veten ne ket’ vend, pse jo dhe ASGJE-te?!

Por kur sheh tek nakatoset ne kete mjedis kontaminues, edhe ndonje YLL te vertete, te bie BOMBA, e te kap TMERRI!

Po ju rendis pa koment vazhdimin!

Nard Bombaj, I veshur me nje kostum te bardhe vezullites, doli te prezantoje Cmimin Skenografia me e mire! Premtova qe nuk do komentoj…por nuk po rrikem dot pa shtuar edhe nja dy tre fjale.

Nardi drejton nje kompani Kabareje per Femije, prindet e te cileve besojne se duke shpenzuar gjithe ato para per “(c)edukimin artistik” te femijeve te tyre, kane zgjedhur njeriun e duhur prej te cilit femijet do te kulturohen!

Nardi, merr femijet e u meson se Estrada e “Ballshit”  eshte Arti! Se ajo qe shkruan Nardi eshte Musical! Se ajo qe u meson Nardi eshte Skena!

Ne 2008 Heeeeej!!!!!! Se po te kish ndodhur kjo pune ne 1992, kur Nardi u paraqit si Artist per here te pare ne Shqiperi, mbase edhe prindet e mij do ta kishin ngrene kete kokerr ulliri ( edhe pse…..prindet e mij kokrrat e ullirit nuk I hane kaq kollaj)! Por, ne 2008 tu mesosh  femijeve notin ne mocalin e vjeter, kjo eshte ………………( secili te vendose fjalen qe mendon se I shkon me pershtat ketij boshlleku reticentak) 

Pasi beri nje hyrje KATASTROFIKE ku e beri Skenografine nje gur krijuar prej fjaleve te Aktorit , etj …etj…………………therriti dhe dike te cilin as nuk e kujtoj tani se cili ishte per t’a dorezuar cmimin dhe fiton …… Agim Zajmi ! Nj YLL ne Renie ( megjithe respektin qe kam per kete artist per kontributin e tij ne Teatrin Shqiptar, por…….koha….prodhon Yje te rinj, te cilet edhe pse nuk I begenis KULTI jane ATY ku duhet . pra, ne vend te vet).

Genc Permeti, nje artist piktor, I cili kete here ngjitet ne skene per te prezantuar Dokumentarin me te mire, te cilin e fitoi Fatos Baxhaku, ( ok deri ketu) e pas dorezimit te Kafkes Kult nga dikush qe prape nuk po me kujtohet  cili qe,  Genci pasi permendi thenie Staresh Boterore ( meqe kta tanet dine te riprodhojne vetem gjera te Huajsh kjo nuk I ben pershtypje me , askujt) ftoi ne skene Albi Nakon me njeren, per te kercyer nje Tango! Oh…Maj ….Gaaaad! Besoj se e kuptuat per c’fare behej fjale!

E keshtu vijuan cmimet me rradhe! Lad Myrtezai, I cili njihet nga ata qe njohin Artet , sidomos Pamoret, per Artist, pasi beri nje monolog te shndrrimit te tubetit te vajit ne shkop magjik tredimensional, ftoi per te dorezuar cmimin artistit me te mire Figurativ, nje Berrete e cila mbi koken e nje Skenderi Kamber, mund te shnderronte cdo burre plak ne piktor me NAM! Nejse, cmimin e mori asnje tredimensional, por nje tubet Vaji, Hasan Nallbani. ( ok dhe ketu mund te qendroje , duke patur parasysh kandidatet per kete cmim)

Vazhdoi vershimi I Bumit mbi skenen e Llumit! Hip Rrypa e zbrit Vipa!

Oh…sa I gjate do jete ky shkrim! Sa shume gjera per te thene. Mbase eshte me mire te nis e te flas vetem per ato gjera qe ishin , sipas meje , me Neveriteset, nder te gjitha pislleqet aty!

A para, a pas Cmimit te Artit Pamor, mbi skenen qe me kupe ne dore te gjithe artistet qe nderoheshin me cmime shprehnin konsideraten me te larte, u ngjiten Bik & Ben. Te cilet per here te pare I pashe aty. C’fare jane Bik & Ben ?! Duket si Trade Mark per Ndermarrje Ustallaresh, por ne fakt ishte nje grup Rock Ustallaresh ! 2 burra qe dukej sikur I kishin ngrit nga ndonje mejhane ku vihen baste per ndeshje midis Kamerunit dhe Kilimanxharos teksa pihet ndonje teke ( kacurrel, jo Bar) u therriten si Yje per te argetuar te gjithe Yjet e tjere te pranishem ne Ate KULTNIGHT, me kengen e tyre me titull : Djall a dreq a smth….nuk po e kujtoj dot. Nje tmerr! I shihja at ate dy veshur me bluza pambuku me thinja me te bardha se cdo plak mbi dhe, me barqet fryer prej birre , dolen nga asgjeja e me kujtuan Esraden e ushtarit. Ose te punetorit. Ose te Saldatorit! Ata konkurronin per Albumin me te mire te vitit . Oh, padurimi im qe ju te dini pike e presje c’ndodhi aty  , eshte kaq I madh! Por gjerat per te thene jane aq shume saqe ky shkrim do perfundoje me seri si ndonje tragjikomedi!

 

Vazhdon me tej……neser ………….

 

 

 

 

 

 

 

 

InterFARSE!

Hej ?hej,  Shqiperia nuk eshte aspak e vogel! Shqiperia eshte e madheeeee! Shume e madheee! E paperfundueshme! Plot e perplot me cudira me te lashta se vete njerezimi.

Pasi mbarova KOPIRAJTIN, per te cilin kisha mall te pashpjegueshem, u nisa per ne Vlore! {Asnjehere nuk e kam ditur ?hej se sa kilometra duhen per te arritur nga Tirana     ne Vlore! Apo, nga Tirana per ne Shkoder. Apo nga Tirana……ne FUND te BOTES?! AMA…Tirana nga Shqiperia eshte shume larg!

Gjate rruges ne fakt, kujtoja me pakenaqesi emisionin e sapoperfunduar! {dt. 30 Maj, 2008} Me la shije te hidhur. S’e di!

 Sapo hyra ne studio, pas dhjete ditesh ?ESHTJE,befas, ndjeva sikur ndodhesha perpara ex-it qe pasi e kisha tradhetuar me CA te tjere, I kerkoja te ndaheshim ?RGJITHMONE.!….Por, nuk dija cfare ti thoja! Nuk e kuptoja pse ndodhesha perpara TI?.  

Une, pasi u njoha me ty dhe te tjeret ( blogozieret), njoha ata qe do te kisha dashur shume te kishin qene te dashurit e mij!

Doja te flisja per ju! Doja te flisja me ju! Doja te flija me ?U!

Mirepo shemba KULTIN e VETES.

Pasion o Pasion…….Frigoriferi me fton ……Te te ngrij …..tek NGRICA e  TI?  

Shfaqa komplekset e mija ate nate! Nuk u solla mire me askend!

E trishtuar, I hipa makines dhe u nisa per ne Vlore!

100 all’ ora! Let’s gou tu Vlora!

Gjate ketij udhetimi, pata mundesine e paqjes se thelle! Pas kaq shume kohesh, thjesht duke menduar!

Thjesht mendova , perpunova koncepte, ndjesi dhe shpetova nga nje kurth I keq! Mbase me I keqi! Ai I krizes se identitetit!

Jam…. s’jam…….. e mire?!

U nisa ne 24.20 dhe mberrita ne 02.16! 100 e ca km, per 2 ore , nga Tirana der’ ne Vlore! { Distancen e se ciles edhe po ta kisha ditur, nuk do ta mendoja  aq te gjate! Gjithmone duke kujtuar….picerraken Shqiperi!!!!!}

Hej ?hej, Shqiptaret nuk kane faj qe thyejne qafen neper rruget e ?tdheut! Keto jane rruge shume konspirative! Jane rruge spiunesh! Ndjekesish! Arratisesish! Braktisesish! Pushtuesish!

Shqiperia eshte…nje …… VaraVingo, gjithe kohen!S’mbaron kurre ! Vjen nje pike e udhetimit, neper rruget e ?tdheut , qe harron, nese je duke ikur……. apo duke ardhur! {Zig Zag Zig Zag zogu I zi zhytet ne gjak!}

PUS! ……….Nis terri I autostrades!……………. Nje drite e gjate!

Qe vazhdon! Nuk pyet fare per mua qe me verbon! Ai, me drita te gjata vazhdon! Une, ia ndez gjithashtu! Me pas, ia fik! Qe ta ku?toj se po me verbon! Atij, as nuk I kercet fare! Fiuuuuuu! Iku iku si veriu! PUS! Vazhdoj rrugen! Ndodhem perpara nje kamioni!………….. Te ndaluar!…………….. Perballe kamijonit paska drita!………….. Njerez!……………… Shume drita!……..Shume njerez! Disa makina!……………….. Xhama!…………….. Vaj!………. Makine, mbi karroatrec,…….. e demtuar!….. Cope e cike!!!!!!!????? Aha….qenka bere nje ?ksident!

{Ne rastin e Shqiperise, ?ksidentet nuk ndodhin, por behen! Asgje nuk eshte ?ksidentale ne kete vend! }

Vazhdoj rrugen ! E cila fatmiresisht, fale lojes drita t’gjata…. ….drita t’shkurtra,qe argeton te gjithe shoferet e nates, s’mu duk aspak monotone!

E ndersa mendoja vazhdimit, ku ndodhem ketu, { a thua se ishte hera e pare qe e beja ne ate ore ate rruge krejt e vetme me nje gamile ne flake!}, shihja Lavazhot!

Kerkoja tabela rrugesh! ……………………Gjeta MISH GICI!  

Mbi rulotin buze rrethrrotullimit qe te udheheq ne tre rruge, MIsh Gic?, shkruar per merak!…………….. Me boje te kuqe gjak!

{Si jane rruget e Shqiperise, ?hej! Njelloj si ato te perrallave me Qerosin, te cilit I duhej medoemos te zgjidhte midis tre rrugedaljeve! Midis tre grave! Midis tre shtigjesh! Ai m’u kujtua aty, tek rrotullamja e MISHIT te GICIT! Nuk e di ne ish Lushnje{ Hyrje,} apo Dalje {Rrogozhine,} apo Tjetersend! Cdo gje merret me mend ne Shqiperi! {Hajde te ?hamia, perballe nje shkolle eshte nje ambulance! Aty prit!}

E keshtu, pas gjithe kesaj kohe shpenzuar me veten, takova miqte e mij, iu riktheva zakonit te vjeter, {pra…pushimit per shtate pale qejfe, } dhe u riktheva ne Tirane. Sapo mberrita! Por te betohem, nuk mu shqit per asnje cast nga mendja sjellja e keqe ne KOPIRAJTIN e fundit. Me mire qe nuk e ke degjuar, nuk ia vlejta!

Me gjithe k**lliqet qe kam bere ne jete, kujtoja se i kisha dhene {icik} drejtim vetes time dhe e kisha fut ne brazde

7:55 PM por ne fakt hidhem nga njeri k**llik ne tjetrin

  si tarzan ne xhungel

  vdiqa

  kam dhjete vjet qe punoj

  ne MEDIA

  dhe jam ne perfundim te karrieres, pikerisht tani qe mund te them ca gjera pa teklif…………………………………

7:56 PM ………….dmth qe kam kriju nje reputacion ( jo gjithmone te pelqyer)………………………………………………….

………….  por qe kam nje identitet dhe perfaqesoj dicka gjithsesi,……………………………………………………………

7:57 PM nejse, nuk qaj hallin e punes ne media se media ne shqiperi ta can trapin kaq shume sa me mire ta lesh se ta gjesh……………………………………………………………………..:-(

  aktualisht punoj per nje kompani distribucioni cigaresh

  bej marketingun dhe promocionin

  jetoj vetem prej 2 vjet e gjysem…………………………………….

7:59 PM ………………….( dy tre bashkejetesa te deshtuara inkluded) !

  nuk rrij dot vetem!

  nuk rri dot me njerez!

  nuk po gjej karar!

  nuk dua te bej asgje!

  dua vetem te harxhoj kohe!

  nuk po i jap fare kuptim jetes time!

8:00 PM kam vendosur te jetoj tek prinderit.

  nuk kam as uje per te pire ne sh’pi!

  shpesh pi uje depozite!

  ngaqe jam komplet e papergejgjshme!

  nga brenda jam komplet e krimbur!

  dhe po ndjej se po me dalin krimbat…….. edhe jashte!

  kaq!

   ……………….Interneti????!!!!  

eshte njelloj si t’i kesh heq te gjitha rrobat……………………… e te kesh vene nje kuti te zeze ne koke!

  no prob kush te sheh!

  puna eshte, te mos shohesh ata qe te shohin!

  nuk ka rendesi nese te shohin apo jo

  puna eshte te dish, se nuk te shohin!

8:40 PM garancia e privatesise, nxjerr ne pah vlerat me te medha!

  nuk e di me saktesi!

8:41 PM je ose me i mire,

  ose me i keq nga c’je mesuar ta shohesh veten.

  T’i nxjerr lakrat virtualiteti!

 me: po

 me: eshte e vertete

8:43 PM me: dalin te gjithe tek vetja.

  e di aq mire!

8:46 PM me: sepse ka ca gjera, te cilat, pavaresisht nese jane te verteta apo jo, nuk te nxjerrin askund! ………….. Jeta nuk ndryshon!

………………………  dhen uaj!?

 me: por qe, mua nuk me ka kerrcit noihere per muhabetet e dynjase!

8:48 PM me: keshtuqe…shou mast gou on!

  {uot e pllezher kjo biseda me ty ?hej}

 me:…………….  K’sh’u e kam stilin!

  ca t’bej une tani?

  te ndryshoj me zor?

 me: fak paskem pi nje paket!!!!!!!

8:50 PM e di ca po ndodh tani ne mes te tirones?

  kane plas ca fishekzjarre tek qendra!

  befas…shperthyen!!!!!!!??????????????

me: po ti tani ke pak me shume simpati per mu?

 me: vertete?!

 me: te te them nje sekret?

  hej ?hej its miiiiiii!!!!!!!!!!

 me: hahahaha

 me: po poema si tu duk?

 me: keshtu si shkruaj flas

  po!

9:03 PM besoj…………???????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 me: une ashtu komunikoj!

 me: prandaj duhet te me njohesh qe te me vleresosh,

  kjo eshte e keqja!

9:04 PM me: une kam pas shkrujt nje komedi shume te kendshme,

  qe jepej tek vizioni.

  Shatrapatra!

  ishte me kuklla!

 me: per te rritur!

  ahhh sa keq!!!!!!!!!!!!!!!??????????????????

9:05 PM ………. ishte nje nga gjerat me fani qe kam bere une ndonjehere.

  ca shkrimesh te tjera ke lexu nga une?

  ke mban mend?

 ?: skam lexu shume prej teje ne fakt

 me: epo atehere?!!!!!

9:06 PM si me gjykon keshtu?

  🙂

  ai shkrimi nuk qe ndonje gje!

per me teper qe fotoja, nuk eshte e pershtatshme!

10:08 PM ?uba nuk i hudh gjonat ne plehra.

  Ai  thjesht, I jep nje kuptim tjeter!

 me: nejse, une po them si do ta mendonte ai {sipas meje!?!!}

  nuk eshte ?uba aq I pafe sa c’duket!

  ai eshte njeri shume parimor!

10:10 PM 

 sipas meje, ai eshte I vetmi per t’u pas shembull,    ne shqiperi!

10:11 PM me: dhe ne kete rast,……..ti, I bi icik me patedrejte ATIJ!

  L?ba ato mjete ka!

  nuk ka shpata AI!

10:12 PM ………….por qe, ka ca njerez te cileve nuk do t’ua hiqja kurre te DREJTEN e te Paturit te DREJTE!

  {dhe sikur te mos t a mendoja si AI}

………….dhe ?uba, eshte nje prej TYRE!

  te drejten…………,Jo ne sensin e te drejtes per te fol!

 me: por ne sensin e mendimit te drejte!

 AI, nuk ka pretenduar asgje nga karlliqet e pretenduara prej te tjereve. SHPERBLIME! DEMSHPERBLIME! DHURATA! DEKORATA!

   me: shume mire e ben!

  ca njerezve i bejne dem mitet!

10:16 PM me: sepse njerezit,ngaqe ndertojne mite verbohen e qorrohen

  dhe nuk eshte e drejte te njohesh rreziqet e dickaje e te mos u flasesh edhe te tjereve.

ARju dhere?

 me: nuk ka ndonje gje te keqe te besosh!

  te permireson besimi ne ZOT!

  nuk te perkeqeson!

  varet si behesh!

 me: po u bere ekstremisht besimtar,

 me: natyrisht qe do kesh ca taksirate!

 me: por po te gjesh paqen me veten,ne lidhje me raportin qe nderton me nje fuqi te mbinatyrshme,

  nuk ka negativitet fare.

 me: e dyta, nacionalizem kujt i thua ti?

 me: karllikut te shqiptareve per tu kap deshperimthi pas asaj,bicim…..prejardhje SHEKULLORE?!!!!!

  cfare eshte nacionaliste ketu per vec luftes?

  Flas, …………..ne historine….Shqiptare?!

 me: edhe ajo,lufta,filloi si e tille

  e mbaroi si mos me keq!

  emrin ka vetem!

  No,

 me: nuk eshte rezultat nacionalist!

 me: shqiptaret nuk kane njohuri per vendin e tyre!

  nuk kane dashuri per vendin e tyre!

  si do ti besh ta duan vendin?

  me cfare?

  ti vete cmitizon cdo gje

  cdo gje qe behet ne shqiperi

10:28 PM cdo gje qe eshte shqiptare

 me: ti e ke mbushur blogun me cinizma!

 me: tani,na flet per dashuri

10:30 PM me: avash mos u nxefffff………………………………………

 me: ti cfare kujton?se kush beson ne zot,

 me:.beson ne ndertesa te larta dhe industri te perparuar?

  ai qe beson tek zoti,e ka jeten me te thjeshte!

  {OK. Po te duash, nuk flasim}

 me: por nuk jam duke luftu qe t’me tregosh, se sa mire di ta vervisesh shpaten.

 me: degjo, ajo qe thote ?u?o?a, nuk eshte….PA LIDHJE!

10:37 PM do vije dita qe ne kete menyre qe diskutojme ne tani mitet e demitizimet

  do diskutojne per identitetin tone pasardhesit ,

duke iu referuar natos dhe be-se!

10:38 PM pse?!

  sepse njerezit,i referohen strukturave me te pushtetshme

  per te percaktuar kohen dhe prejardhjet!

10:39 PM por …koha eshte e PAFUNDME.!

10:40 PM dhe per te folur rreth identitetit te nje kombi duhet me pare me iu referu kombit ne nje kontekst te caktuar social dhe politik!

perqark vetes gjithashtu!

Nga cfare rrethohet   ?

……..dhe KOMBI YNE, mbi te gjitha …….IMI…………

10:41 PM me: ka qene gjithmone i rrethua nga 3 fe!

  institucione fetare me mire te them.

 me: te cilat I kane dhene njerezve jo vetem EDUKIM

por  mbi te gjitha, disa te DREJTA!

10:42 PM me: te cilat,sistemet e tjera ua kane rrembyer.

  edhe paganizmi eshte besim!

  mos harro tempujt e paganizmit!

  adhurimin per statujat!

  cfare jane keto? nuk jane besime?

  fe e di ca do me thene?

  menyre jetese!

10:43 PM simplli dhis!

 me: menyre ore.

  me rregullat e veta!

  Patjeter!

  si mund te kete jete pa mentalitet?!

  mos fol keshtu!

  ata qe kerkojne te digjen te gjalle ca te tjere,

nuk e kerkojne ne EMER te ZOTIT!

 me: kush e ben kete,eshte vetvetiu i perjashtuar nga besimi!

10:45 PM e mira e besimit te cdo feje eshte se rregullat i ka te percaktuara qarte.

  nuk ka me profete!

  ka vetem besimtare!

  dont ferget!

  nuk eshte kellire besimi!                                                                                 

 Jane njerezit, KELLIRE!

10:47 PM me: degjo, besimi varet edhe nga kush pertypet.

  cdo kush ka formimin e vet!

 me: i dashur ti e di qe une jam akoma ne zyre?

  no lunch

  no diner

  xhast ju

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

me: ajm bek!

 me: kaq shpejt ishte?!

  nuk punoj ne Kooperative!

  e kam zyren ne bash t’venit!

 me: dhe shpine ke buza lanes se ndreqme

  keshtuqe….

11:41 PM me: ha ha ha i paske heq icik zeher

  dhe i pashke shtu icik sheqer

  ktij shkrimit

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 

 

11:54 PM me: ky ????u? eshte komplet palle !

  me fal se kushedi e ke shok,

  po ky te ky komenti ia ka fut trapit!

 me: ore i lexon ti kto apo jo?

  te ky i ?????e?

11:56 PM bobo sa hardkor une me keto fjaleeeeet???!!!!!!!

  Sori!

11:57 PM do ha sapun sonte ne vend te pilafit.

11:58 PM plako cfare snobistash jeni juuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  prandaj i them zonje se????, sepse di cfare te thote , per argumentin e duhur!

  ore ju komentoni sa per tshkrujt nai llaf,

12:00 AM apo komentoni me nda opinione

  per smari?

  se spo e kuptoj?

 me: hahahahahaha

  kujt?

  mu?

 me: pseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee?

  iiiiiiiiiiiiiiiiiiiii cfare diktatori!!!!!!!

  ti shto ca gjona me tmira.

  mos hiq ato qe jane!

  mos nderto germadha …………Zemraaaaa!!!!!!!

 me: se je dhe inxhinier!

 me: hahahahaahahahahahahahahahahahaha

  me: me dhiveeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

  hahahahahahahahahahahahahahahaha

12:03 AM ti paske dal me gjet dashnore ninternet dmth?!!!!

 me: hahahahahaaha gjithe ato llafe tbukra i shkru kot domethon?!

 me: hahahahahaahaha hajde nji e qime dy tre muhabete ktu

  haahahahahahahahahahahaha

12:04 AM ca note mori fansja jote zhaku?

  hahahahahahahahahahaha

  ishalla icik me shume se e ??????…………………………

 me: prit se po digjet pilafi

12:05 AM hahahahahahahahahahahahaha

  hahahahahahahahahahahahahaha

  oh maj gad!

  sa kam qesh!

  jur grejt!

 me: qellimi i jetes tende domethene eshte te kesh fanse

  te cilat ti cosh nga muzeumi nkrevat

  apo jo?

  greeeejt

12:07 AM ahahahhaha

 me: nuk qenke dhe aq bole sa kujtoja

 me: se zakonisht, keta qe rrine ne internet jane komplet bole!

 me: por mua mu duken shume joshese menyrat e tua te komunikimit.

 me: dhe kjo e beri shume intriguese!

 me: ti dukesh shume shoqeror ore?!

 me: tallesha sigurisht!

12:15 AM me: jam tallur deri tek fjalia :dhe te kerkoj shume ndjese per paragjykimin!

 me: pse?

 me: lexon ti cfare shkruaj une apo jo?

 me: dhe po vazhdoja…….keshtuqe perfytyrimi per ty, ishte:imazhi i nje djali te rritur qe pasi ka jetuar disa eksperienca interesante ne jete, ka shume deshire te komunikoje, por jo socializoje!

 me: kete pershtypje kisha, sepse mendoja per blogistat se jane ANTISOCIALE!

 me: deri sa hapa blogun tim dhe kuptova cfare ndjesie eshte

12:20 AM se mos te ra te fiket nga inteligjenca ime ore

  mbaj nje gote uje aty afer!

 me: 🙂 

me: hej …?ej…….{hap kllapat}………….

12:25 AM ajm so hepi qe e kalova diten dhe naten me ty sot

  Faleminderit!

{ mbyll kllapat}

  Vazhdojme!

 me: hahahahaha

12:27 AM nata jone e pare me nje superkondom

  si interneti

  🙂

  naaaaaajssssssssss

 me: shume mire!

12:28 AM nooooooooooooooooooooo?!?!?!?!?!?!?!?!

  …

 me: ti qeke komplet katunar plako!

  mfal qe po ta them.

  e ca ke msu anej ti? vetem me sha shqiptaret e?

12:30 AM hej ?ej juve duhet te hapni nje gazete : fjalet e qirinjve!

  se jeni bo si patriotet qe luftonin me pende kunder armikut

 me: fak ju!

  le te behet publiku icik me open minded!

12:34 AM dhe ti gjykoje njerezit pasi ti kete njohur.

  une nuk kam luftu ndonjehere te jem e pelqyeshme

  perndryshe do kisha qit cicat ke BBFja

 me: kom bythe

 me: prandaj kam zgjedh me qit ment

  plako

12:35 AM se ttjerat e di dhe vete qe nuk i kom

  vari trapin

  muhabeti yne po degjeneron

12:36 AM me: mos shkruj kshu gjonash

  se me dukesh si ….

  ecim me poshte them une

 me: cfare trapi

  prandaj po ben si gangster ti e?

 me: mos me tmor per toke tbute?!

 me: detyre prej burri!

{ burri ka kto detyrime: mos me u shkel me kome

  mos me u bo me njolla

  mos me lon shenja

12:38 AM mos me qit surratin ven e pa ven }

 me: kot

 me: po thoja cfare po mendoja

12:39 AM me: degjo ketu:

  ti po me habit fare mua qe i lexoke fjalive vetem fjalet dhe nuk shkoke icik me pertej atyne!

  1. mos me u shkel me kome – mos me trajtu si lecke,

12:40 AM 2. mos prishet neper pantallona,

  3. mos me thith neper qafe,

  4. mos me dal ndrite tdjellit me dashnoret.

  kete doja te thoja!

 me: po shprehja opinionin tim pas shakase tone!

12:46 AM ca bindjesh ke??

 me: globaliste

  une jam per boten

  jo per evropen

 me: pse?

12:48 AM degjo, une jam per lirine e te zgjedhurit

  une nuk bej shkrime politike!

 me: nooooo une nuk kap e nuk le askend,

 me: une mund te eci vete!

 me: bindjet dhe une bejme njeratjetren!

 me: une jam per nje shoqeri te hapur, te lire, te arsimuar, te qyteteruar

 me: te pasur dhe pronare

  per keto jam une

  per nje shoqeri ku te gjithe te mund te kene ate qe mund te kene

  sipas mundesive

 me: secilit hakun!

12:53 AM me: fak ju

  lexoje dhe ihere lexoje!

 me: mbaj qendrim!

  une mbaj gjithmone qendrimin tim!

 me: une nuk shoh lajme

 me: nuk lexoj gazeta

12:55 AM nuk flas me njerezit e afert per keto ceshtje

 me: patjeter, prandaj dhe une shkruaj vetem per ato qe kam bindje te thella

  dhe qe kam nje opinion sigurisht

12:57 AM  pervec ketyre qe sheh ti,shoh: mungesen e investimit te shtetit ne permiresimin e te gjitha ketyre!

  THEKSOJ PAAFTESINE E NDERTIMIT TE POLITIKAVE TE ZHVILLIMIT DHE PERKEQESIMIN E SHOQERISE!

12:58 AM dhe influencen negative te “elites” ne kete shoqeri mjeranesh!

1:06 AM me: popullin e kam timin!

  une ca ti boj snobistave!

 me: shume snobista!

 me: po te jesh snobist nuk do me thene me qene budalla.

  vazhdoj ti mendoj te gjitha keto,

  por ju jeni snobista

  ama!

 me: sepse nuk i pranoni me lehtesi disa te tjere qe nuk jane pjese e sektit tuaj!

  edhe ti je!

1:10 AM shyqyr qe je, perndryshe nuk do ishe ky qe je!

1:13 AM me: e lexove?

 me: ehu ku e paske muhabetin tiiiii

  no prob asgje!

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

me: do bejme icik muhabet me?

 me: jam nshpi tu pa veten ke top show

12:55 AM me: po flas per higjenen personale te shqiptareve

  para dhjete min isha ne radio ne nje emision fantastik sot!

 me: para 3 oresh isha ke vizioni tek vupi!

  ca qejfiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 {no nuk me ben pershtypje fare , po beja shka}

 me: une nuk jam ne ndertim te bindjeve

  jam ne zhvillim te atyre qe kam ndertu!

1:04 AM nuk mendoj si ateiste

  dhe as si besimtare!

 me: po rrusho po!

 1:07 AM me: nuk po mkupto!

 {mfal se po shihja pak monologun tim

te mrekullueshem }

  nuk kam interes!

  jam pertej ketyre{qe une,me fal per termin, por I quaj KARLLIQE}

1:09 AM me: miser miser futu ne kanister

  grure grure piqu ne furre!

 me: ishte me regjistrim.

1:12 AM me: e kishim regjistru 3 jave me pare!

 me: une jo!

  kta ttjeret po!

 me: une vetem persgjalli!

 me: i ri eshte ore!

 me: prit pak prit,

 me: se regjistrimi ne ca raste behet vetem per hir te pamundesirave teknike!

1:14 AM me: sidomos ne Shqiperi, ku TV-te , I shtrijne kockat pertej Kabllove!

  prit o cun,

  mos merr kot,

  se nuk ka censure aty!

 me: eshte thjeshte ceshtje teknike.

 me: do te te jap nje lajm te keq!

 me: gjeta mister blogerin!

 me: dhe nuk je me ti!

  😦

 me: ai me kishte fut ke horizonti tij perpara se une te dilja ne siperfaqje!

1:22 AM po,shpetove!

 me: nooooo

  aj still lov ju

1:24 AM me: ti cuno nuk je me aq cool!

  se di si e ke hallin?

1:25 AM mos i merr kaq dramatikisht keto deklaratat!

1:28 AM me: ok po shqitem fare me mire

  se nuk po di ca tthem!

 me: shkrujte ndonje gje sot?

 me: hahahaha

  deri para shkrimit per  ?uben ishe grejt!

1:30 AM aty e ke prish icik doren!

 me: mos i hiq o cun kush po thote?

 me: degjo, ai nuk eshte ne nivelin tend!

1:35 AM me: prit pak se jam tu fol shume bukur

  ktu ke topi!

1:36 AM aty nuk mungon ndonje gje, aty eshte cdo gje me teprice!

  dhe nuk ka piken e objektivitetit!

 me: ok po e qep qepenin

1:42 AM pra

 me: ore e kupton ti qe nuk ka as cme djeg e as cme pjek

  mua?!Me vjen keq vetem per nje gje;

2:21 AM me: qe nga pershtypja e pare qe kisha per blogozieret ..qe ishin persmari e qe i mendonin vertete ato qe shkruanin,

         po kuptoj se,e gjithe kjo puna e shkrimeve kendimeve leximeve e komentimeve

  eshte nje farse

  dhe ndihem keq!

2:22 AM me: ti shkrun me qellimin per te bere pershtypje!

 me: jo per te shprehur opinionin tend!

  ti komenton me qellimin qe te dalesh i mencem!

 me: jo qe te jesh i vertete ne bindjen tende!

  ti nuk je i vertete aty tek blogu yt!

2:23 AM ti i vlereson mendimet e mija ketu

  pse te duket sikur aty une nuk di cthem? P.sh?

 me: sepse e di qe ajo eshte nje dritare ku mund te dalesh triumfator

  dhe e trajton si konkurs te gjithe kete pune!

 me: jo

2:24 AM une nuk di as me u shtir

  e as me bo gjasme

 me: c’jane ore keto karlliqe qe thua?!

2:25 AM une kerkoj te diskutoj me njerez qe kane opinione te ndryshme,

  ne menyre qe te kuptoj ca gjera pertej vetes time.

 me: te ballafaqohem me nje tjeter nivel diskutimi.

      kjo me dukej joshese!

 me: jo pra s’qenka fare pasqyre e vetes

  sepse ti aty ne menyre te pajustifikueshme fyen

  ndersa une nuk fyej!

2:27 AM me: keqtrajton opinionin tim duke dhene pergjigje ordinere.

  mua me fyeve!

 me: lexoji dhe njehere komentet!

 me: nuk e di.

 me: ate e di ti!

  jooooooo

  une nuk dua te fshij asgje

2:28 AM me ler te jem pjese e farses derisa te dua une.

  nuk kam nevoje te fshihem pas asgjeje.

  thjesht po te shpjegoj se cfare mendoj!

  me: ne privat 🙂

 me: degjo, ti keshtu do e humbasesh fare llogjiken.

2:29 AM me: mos iu turr njerezve pa kuptuar c’thone, me shpate ne dore!

  nuk jam nevrikos ore jo!

  nuk nevrikosem kaq lehte!

  noooo ti nuk po me kupton fare ca po them.

 

 me: nuk kam o cun asnje hall

 me: mua, me dukej sikur ti ishe i sinqerte dhe i vertete ne ato qe shkruaje

  direkt

  me: pjur end sekjur

2:31 AM ndersa tani qe shoh,jo vetem postimet e tjera por qe edhe te njoh pak ,   shoh se si tjetersohesh nga ketu aty.

  mendoj qe je artificial!

  i shtirur!

  dhe kjo puna blogjeve eshte thjeshte nje farse

  kaq!

  kete doja te thoja.

 me:    nuk te takon te flasesh,denigrosh,shash,fyesh apo ndalosh!

  me: te tjeret te bejne ctu teket!

 me: kujt po i plas trapi nese ia perton apo jo njerezve ore?

  ti nuk je ne shesh beteje ketu.

2:41 AM me: por ne nje komunitet i cili duhet te perfaqesoje nje copez ide.

 me:   jo nje pacavure,qe shkruhet me ojna,

 me: nga nje ojnaxhi,qe ka per qellim ti bi dynjase!

 me: nuk ka dy shqiperi , por dy kendveshtrime!

 me: jo,ka dy kategori te cilat perfaqesojne te njejten gje!

 me: me fal nese ndihesh i sulmuar!!!!!!!

 me: fatkeqesia jote eshte,se nuk me njeh fare!

2:46 AM me: ore ti une jam nje goce shume e thjeshte,

  qe bej nje jete shume te thjeshte,

2:47 AM qe e kaloj kohen edhe ne fshat edhe ne qytet

  duke marre me te miren e cdo gjeje qe ka mbi dhe.

 me: nuk kam asnje hall pervecse te te them mendimin tim rreth teje,

 me: i cili eshte ky:    ti nuk ke asnje arsye per tu bere moralist apo gjykues apo ndeshkues, me mire te them, i nje kategorie e cila me sjelljen e vet,nuk prodhon asgje te keqe.

 

 

 me: pavaresisht nga cilesia e diskutimit,

 me: une nuk kam asnje qellim te luftoj me kohen, as ta kapercej ate.

  no prob!

 me: une nuk i bej gjerat kastile,

  apo qellimisht ( per te perdorur nje term te nivelit tend te larte)!

3:00 AM ti je arrogant dhe meskin

  Kaq!

 me: jo ti nuk je aspak i majte

  ti je medioker

3:05 AM me: une prej shkrimeve te tua deri tani e kam kuptu se me ke flas, sepse jam perfshire tek cdo gje qe me defton se cili je ti

3:06 AM ndersa ti, nuk ke asnje informacion rreth meje, pasi je siperfaqesor dhe je mjaftuar me dy tre germa

  kjo eshte diferenca mes nesh!

 me: jo nuk i bie keshtu!

 me: kush ka lexu me shume prej tjetrit,

  keshtu i bie!

 me: varja, po iki te fle

  naten

 

 

 

 p.s

 

Pasi u binda se ca gjera ketu jane jo te keqija, mendova ta lehtesoj leximin e ketij shkrimi!

e bera per te gjithe!