Back to Paradise!

Back to Paradise!

 

Tek e shtrenjta

kockelekure

faqezverdhur

vogelushe

me te madhin dhe te vetmin pikesynim

rritjen.

 

Back to paradise

 

Ku me lindnin

dhe me zgjasnin

endrrat

 

Tek te shtrenjtat buze te kuqe

ngjyer me bojekaf’

tek te shtrenjtet floke kaf’

ngjyer me te kuqe

 

back to paradise

 

tek e madhja shtepi

qe te vogel kish vec

siperfaqen

tek te dy prindet e mi

qe sapo kuptuan seksin tim

me humben.

Nga syte kembet

Back to paradise

 

Back to paradise

Back to paradise

them sa here ia fus kot.

 

Back to paradise

 

Sepse per asnje cast

nuk me vjen ne mend nje tjeter

Vend

qe t’I perkas.

 

Back to paradise

 

Ku nuk ka me asnjeri qe te ma dije hallin qe kam

 

Back to paradise

 

Tek ata qe dine vec hall’n e vet

Vec kaq

 

Back to paradise

 

Ti rrefej cdo gabimi te kaluar

Se jam po ajo qe isha

Dhe jam gati te gaboj

aq sa me pare

 

Back to paradise

Back to paradise

Sa me pare

 

Back to paradise

Kam vec fare pak kohe qe bezaj

Dhe kuptoj

Se vec fare pak me duhet

Kohe

qe te gaboj

 

Back to paradise

Paradise

 

Dua edhe nje

por edhe dy tre here te tjera

te kelthas

 

Back to paradise.,

to paradise

 

Back to pradise

 

Tek e shtrenjta buze

ende e paholluar

nga duhani

 

back to paradise

 

tek te shtrenjtat shalka

ende te pazaptuara

nga shendeti

 

back te paradise

 

tek te shtrenjtet sy

qe donin vec

te shihnin

 

back.

 

Aty ku shihja c’kishte

Jo c’desha

 

Back to paradise

Tek e vogla vogelushe

 

Engjejt tani nisa ti besoj

 

 

Back to paradise

 

Sepse di vec pak me shume se pak

S’dua me tia di rreth dijes

 

Back

back to paradise.

 

Back to paradise

Sepse cdo dite qe kalon

Ma shton deshiren

per parajse

 

Back to paradise

 

Ku nuk kam nevoje per drite

Prej drites

plas

 

Back to paradise,

To paradise

 

Ku nuk ka me asnje emer

C’te therras?

 

Back to paradise

 

Ku ndjej boten

Boten

ku perkas

 

Back to paradise

 

Ku vec fjale te embla s’thuhen

Se e embel eshte gjithcka aty

Kot bertas.

Kot bertas

Back to paradise

C’parajse.

 

Back to paradise

Ku do gjej formulen time

C’me perben

 

Back to paradise

Ku gjej gjithcka me mend

Pa qene nevoja te kerkoj.

 

Back

Back to paradise

 

Kam shume ftohte gjetiu

Kaq e di

 

Bak to paradise

Ku mos ti perkas njeriu

Sepse ska vec nje njeri.

 

Back to paradise

To paradise.

 

Back to paradise

Nuk kam me jo vec ku t’shkoj

Po as ku t’strukem

 

Dhe bertas

Back to paradise

To parajse.

 

Back to paradise

Ku cdo rruge e ka nje dalje

Hyrje jo.

 

Back to paradise

Bertas

Bertas

Paraaaaaaaaaaaaaaaajse

 

Back to paradise

Nuk ka vend me

vec per mua

ne ket’ vend

Back to paradise

 

Nuk kam vend bosh

as per buken

ne stomak

 

 

Back back back

To paradise

Parajse.

 

Back to Paradise!

 

Matane tokes se ASGJESE!

Matane shiut!

Matane dheut!

Tek ASNJERIU!

 

Back to paradise!

 

Tek natyra e qete

 

E shkreta natyre

E qete!

Back

Aty ku shok kisha nje mbret,

Nje struc dhe nje poet!

 

Back to paradise!

 

Pas nje jete mbetur larg,

Dua te kthehem

Back !

 

Lodrat e mia

kane humbur neper qytet

i dua baaaaaack!

 

Back to paradise!

Tek e shtrenjta harte e botes

Mbi te cilen zhgarraviteshin

Kufijte e tokes!

 

Back back back

To parajse.

 

To the paradise of East

To the paradise of the nevercoming

Eest!

 

Back tek vaji I peshkut

Back tek vaji I mishit

Te ullirit

Back

Tek pemet e pushtuara

Nga folete

Back

Ku isha gati t’vdisja

Per nje pale flete

 

To paradise

Dua te kthehem

Back

Te jem ushqim per rete

To paradise

Back!

 

Back

nen toke germoj

Me thonj kerkoj

te zhytem thelle

Vazhdoj

Dua te kthehem back

ne paradise

te rroj!

 

Back to paradise!

 

Dua te shkel mbi vjet

Prej vitesh numeroj

Vetem me ore

 

Back

tek te shtrenjtat tapa aranxhate

Neper mish kycesh zhytur

Teksa i jepja kohes

Kohen e vet

 

 

Back to paradise

To the cat under the table

To the unforgettable English book

Essential!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11 Comments

 1. vargjet me rrenqethese qe kam lexuar prej shume kohesh…. dhe me rastisi t’i lexoja pikerisht atehere kur s’duhej…:)

 2. vargjet me rrenqethese qe kam lexuar prej shume kohesh…. dhe me rastisi t’i lexoja pikerisht atehere kur s’duhej… Po mesa duket nuk thone kot: kush kerkon gjen, do apo s’do…:)

 3. Nina, ……………..:-)
  Me rrenqethes per mua eshte ky komenti yt.
  Dua te te pyes ….po tani…si je? Por, nuk po te pyes , me mire!
  Te falenderoj shume. Hej, Nina….( keshille:) …..une kam pas zgjidh me Temesta e Xanaxe dikur.
  Tani, e zgjidh me durim. I jap kohes, kohen e vet:-)
  te puth

 4. S’bejne pune ato jo, nga xanaxi kam heq dore perfundimisht – shef ti qe temesta me paska shpetuar :D. E di, gjeja me gallate e durimit eshte se pikerisht atehere kur me ne fund me duket se ia mora doren dhe filloj te shijoj frytet e e aftesive te mia mbinjerezore per tejkaluar sfida te ketij lloji, ai me kthehet e me fut nje te qeshme ne surrat, te tipit: Ik mi budallaqe se talla b…. me ty, desha te te beja te me doje per te te braktisur serish :). Kam frike se s’gjej dot menyren e duhur per te thene gjerat e duhura (i bie komplimente) per cdo gje ke shkruar ketu, por besoj se impenjimi im ne keto rreshta e thote disi. te uroj dite e nate te paqte…e dite e nete te paqta me pas

 5. Nina…nuk po te falenderoj me se mos behem bajat, edhe pse kam nje ndjenje mirenjohjeje te thelle karshi teje, jo vetem per vleresimet e tua, por edhe per pranine tende ne blog!
  por, ja ku po te them o Nina…se Dramat, megjithe te keqijat qe prodhojne per ndjesite e mendjet e individeve qe u bie taksirati t’i provojne, te bejne nje nder shume te madh. Te Pasurojne shpirterisht!
  Ta dish, qe ne kete konkluzion kam arritur pasi kam kuptuar se vuajtjet nuk do me ndahen kurre . Ato do me gjemojne kemba kembes! E keshtu, i kam gjet te vetmen te mire ketij muhabeti, ne menyre qe te vazhdoj drejt thellesive te metejshme Ninaaaa, jeta eshte e gjate!
  edhe sikur te mbaroje neser, ajo prape eshte e gjate!

  sa per gjerat qe thua….i thua aq qarte e mire sa ska ku te shkoje 🙂

 6. Eh moj vajza cme futet ne mendime me keto biseda filozofiko-antropologjike :p Zhako,persa i perket dramave po ti hysh thelle thelle e gjithe jeta eshte nje drame e madhe (duke pasur parasysh se cdo gje qe kemi do te zhduket nje dite perfundimisht). Mbas disa vjetesh une,ti dhe nina qe te gjithe ne do jemi ne varr duke na henger krimbat (kur te me hajne mua krimbat do ti bej me dhimbje barku se jam shendoshur keto kohe). Une personalisht sa here qe jam i merzitur nga gjerat e kesaj jete zbatoj nje metode. E shoh veten time me imagjinate nga lart. E ke parasysh google earth? Largohem nga vetja ime me mendim dhe te gjithe njerezit dhe toka me duken te vegjel. Largohem akoma dhe ndjej ftohtesine e universit (mire qe kam marre triko leshi me vete). Kuptoj se sa te vegjel jemi ne kete univers. Sa te pallogaritshem dhe sa GOMERE qe jemi qe e harxhojme jeten duke menduar cfare na tha tjetri si na e tha pse na e tha etj etj etj etj etj. Po e le me kaq se po me vjen nje gjysemvdekje e embel. Po une cpata qe e kapa me vdekjen sot?!!! Varja.Ciao.

 7. 🙂

 8. hahaha mir keni valla se qikat shum pisejka jan ba a

 9. Hi,
  Not sure that this is true) but thanks

  Have a nice day
  Rufor

 10. hahahahha popo qikat e shiptaris jom krejt pisejkaa

 11. Fantastike


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

 • Calendar

  • October 2020
   M T W T F S S
    1234
   567891011
   12131415161718
   19202122232425
   262728293031  
 • Search