Ministrat e “ATIJ MIKUT”!

Tani, qysh prej shfaqjeve te para te simptomave te PANGOMANISE, te gjitha vajzat qe punojne neper institucione shteterore do te shihen me dyshim. Sidomos nese do te behet fjale per ndonje bukuroshe. Padiskutim qe vendin e punes do ta kete “fituar” nga ndonje “mik” – per syte e qytetareve.
E nese ajo eshte e kolme, dhe ne dukje pak si “ torollake “ , miku duhet te kete qene shume I “forte”.
Ndonje “mik” ministri. Njelloj sic do te krijohet ideja se Ministrat Shqiptare kane bere nje pune kaq te lavderueshme me ndertimin e politikave te udheheqjes gjate mandatit te fundit, saqe s’mund t’I ndeshkosh vecse nese shfaqet koka e “ATIJ MIKUT TE FORTE”!
Dhe jo per PAAFTESI e SHPERDORIM , (sic do te mund te kish qene abuzimi I dukshem me fondet publike per nisma qe nuk I hyjne as ne mendje e as ne xhep tjeter kujt vec MINISTRIT te “ atij mikut”). As per PAPERGJEGJSHMERI, nepermjet braktisjes se grupeve te perfaqesuara me dhjetera drejtori e departamente ne varesi te MINISTRIT te “ ATIJ MIKUT” qe ndeshkohet vetem nese “MIKU NGRE KRYE” .

“MIKU NGRE KRYE”…………fabul me 3 AKTE!
Shkruar nga nje e RE drejt plakjes shpirterore prej thatesise se jetes artistike, E KULTURES se heshtur dhe e shterpesise intelektuale, SPORTDASHESE e pafat Prej mungeses se aktiviteve sportive e rikrijuese DHE EKSPLORATORE e zhgenjyer E VENDEVE te mrekullueshme TURISTIKE e HISTORIKE rrenuar e masakruar si mos me keq, e Shqiperise!

Nje MIK I pandashem I nje MIKUT shume te mire te nje MIKU shume te forte ne RRETHIN e KREREVE MIQ, zbuloi befas se nuk ishte edhe aq MIK I forte per MIKUN e tij , qe e kish pandehur aq MIK sa te mos ia refuzonte nje NDER qe I kish kerkuar si MIQ te vjeter dyzetvjecare qe ishin.
Nje dite, ky MIKU me SHOKE SHUME, vendosi jo vetem t’I tregoje ish MIKUT te tij se sa MIQ kishin qene , ( duke e prekur ne pika te dobeta qe vetem nje mik I mire qe te njeh shume t’I di), e duke I kercenuar te gjithe MIQTE e tjere te RRETHIT te KRYEMIQVE, me DEMASKIM ne rast se e harrojne se c’MIK I forte eshte e se fjala e tij nuk duhet bere DYSH!
Koka e MIKUT , kur u ngrit, PERULI dhjetera te tjera! Ne ate cast MIKU u be MBRET dhe DESHIRAT e tij u bene LIGJ per KRYEMIQTE!
Qysh prej atij casti , ne HYRJE te SHTETIT ne FJALE , u ngul nje TABELE ku mbishkruhej : “ MIRESEVINI NE SHTETIN E KRYEMIQESISE!
NE KETE VEND KU DUHET MEDOEMOS TE KESH MIKUN E DUHUR! NE KETE VEND KU NESE NUK E KENAQ MIKUN, LUFTOHESH NGA MIQTE! NE KETE VEND KU FATIN TEND E KE NE DUAR TE MIKUT. NE KETE VEND KU I VETMI SHANS PER TU ARMIQESUAR ESHTE ME NDONJE MIK. KU MIQTE TE DUAN VETEM NE TE MIRE. KU MUND TE ZEVENDESOHESH VETEM NGA NJE MIK EDHE ME I FORTE. EDHE ME MIK!
Ndersa ne dalje te ketij SHTETI , mbi nje derrase te KALBUR, te kapur me hallka te ndryshkura , pak e pjerret , gerricet kjo fjali : “ FALEMINDERIT QE E SHKELET DERRASEN E KALBUR NGA SHKELJET E MIQVE TE KETIJ SHTETI!