Rreth meje !

Inida Gjata ZHAKU

Lindur më/born in : 03. 04 . 1982 , Tiranë , Shqipëri.
1988-1996
Ndjek shkollën fillore dhe merr pjesë në programe të ndryshme artistike apo televizive të organizuara nga pallati i Pionierëve apo Televizioni Shqiptar / Elementary school student and participant of various TV shows or theater shows organized from the cultural center of the city or by the national TV station.
1996 – 2000
Nxënëse në shkollën e mesme të gjuhëve të huaja dhe modele për stilistë të rëndësishëm ose në sfilata të rëndësishme./ Student at the foreign language high school of Tirana also Model for important designers and for important fashion shows of the period.
1999
Krijuese dhe drejtuese e programit muzikor HIT PARADE në Alba TV./ Author and TV host of the HIT PARADE at Alba TV station.
2000
Drejtuese e talent showt ” 13×3″ në TV Klan ./Host of the talent show ” 13 x 3″ in TV Klan.
Krijuese e një video satirike me aktorë dhe regjisorë të famshëm shqiptarë, gjatë Festivalit Kombëtar të Filmit në TV Klan / Author of a satyrical video about the most famous actors and directors during the National Film Festival at Klan TV.
Drejtuese e koncertit recital të grupit Boney M në TV Klan. / Host of the Boney M band Concert at TV Klan.
2001 – 2005
Studente në degën e regjisë në Akademinë e Arteve të Bukura të Tiranës./ Student of theater directing and acting at the Fine Arts Academy of Tirana.
2001 – 2003
Themeluese dhe drejtuese e shoqatës së të rinjve të pavarur ” IYA”/ Founder and Executive director of the Youth Independent Organization in Tirana.
Bashkëorganizimi dhe promovimi i vëllimit me poezi e titulluar ” Zhaku” në një aktivitet të titulluar ” Më në fund për pedagogët” ku artistë të rinj të arteve pamore dhe performative prezantonin krijimet e tyre në një atelier të Akademisë së Arteve. / Co creator of an exhibition where young artists of visual and performative arts , showed their works for the Academy of Fine arts students, professors and guests. There she also promoted her first book with poems titled ” Zhaku”.
Drejtuese e Festivalit të të Rinjve në Radio Televizionin Shqiptar . / Host of the National Youth Song Contest at the National TV station.
Drejtuese e Festivalit Kombëtar të Këngës në Prishtinë në RTV21. / Host of the National Song Contest in Prishtina at the radio tv station 21 .
Aktore dhe regjisore shfaqjesh te vogla teatrale në Akademinë e Arteve. / Actor and director of small theater shows on the stage of the Fine Arts Academy .
Drejtuese ekzekutive e projekteve tw organizuara me shoqatwn ” Independent Youth Activities” . Takime tre ditore mes studentëve të universiteve të vendeve të ballkanit, ku u diskutua rreth Mitologjisë dhe Mitizimit . Lidhjeve dhe ndarjeve mes vendeve me histori të përbashkëta dhe të ndryshme njëkohësisht. / Urat e Komunikimit përmes Mitit. / Executive Director of projects organized with the Youth Independent Organisation, which consisted in workshops between representatives of universities of the balkan countries, where the topic of the discussions were subjects regarding Mythology and Mythicizm . Connections and disconnections between countries with often the same history but also many differences between each other.
Skenariste dhe drejtuese e edicionit të parë të festivalit ” Mikrofoni i Artë”. / Host and scriptwriter of the Festival ” Golden Microphone”
2003
Autore dhe drejtuese e programit radiofonik ” INDIGO” me poezi dhe muzikë të shekullit 20 dhe 21 në radion BOOM BOOM . / Author and Moderator of the Radio Show “INDIGO” on BOOM BOOM radio.
Aktore e rolit të Kamilës në shfaqjen ” Kamila e ëngjëjve” në Teatrin Kombëtar, si pjesë e një projekti kundër trafikimit të vajzave dhe grave. / Actress of the role of Cammille on the play ” Cammille of the angels” , on the National Theater stage, part of a project against the trafficing of women.
Drejtuese festivalesh kënge në Tiranë dhe Prishtinë. / TV host of song contest or shows in Tirana and Prishtina .
Aktore dhe regjisore shfaqjesh te vogla teatrale në Akademinë e Arteve. / Actor and director of small theater shows at the stage of the Fine Arts Academy .
Publikimi i poemës ” Madhësisht”. / Published the poem ” Greatly” .
2004-2005
Autore dhe drejtuese e 2 sezoneve të reality showt ” Kafazi i Artë 2 dhe 3 ” i transmetuar në News 24 , TVSH dhe TVA / Author and moderator for 2 seasons , of the reality show ” Golden Gage 1 & 2″ broadcasted in News 24 tv station, the National TV station TVSH and TVA .
Aktore dhe asistent regjisore në shfaqjen ” Kopraci ” nga Moliere në Teatrin Kombëtar . / Actress and assistant director of the play ” The Miser ” of Moliere at the National Theater.
Autore dhe drejtuese e talk showt radiofonik ” Indigo” në radio RASH. / Author and moderator of the radio talk show ” Indigo” on the RASH radio.
Regjisore e shfaqjes ” Pritja ” , vënë në skenën e Akademisë së Arteve./ Director of the play ” Waiting ” , at the Academy of Fine Arts stage .
Regjisore e shfaqjes ” Mbi divan”, vënë në skenën e Akademisë së Arteve. / Director of the play ” On the coatch” , at the Academy of Fine Arts stage.
2006 – 2007
Autore dhe drejtuese e talk showt argëtues dhe edukues për dy sezone ” Metropolitan show 1 & 2 ” / Author and moderator of the talk entertainment and educative show for two seasons “Metropolitan Show” in Vision Plus tv station.
Autore dhe regjisore e serialit satirik ” Shatrapatra” për 30 javë në Vizion Plus / Author and director of the satyrical tv show ” Shatrapatra” broadcasted for 30 weeks at Vision Plus tv station.
Regjisore e shfaqjes ” Mbreti po vdes” E. Jonesko, vënë në skenën e Teatrit Kombëtar./ Director of the play ” Exit the King” , E. Ionesko , on the stage of the National Theater.
Asistent pedagoge e regjisë dhe mjeshtërisë së aktorit në Akademinë e Arteve në kursin e dytë regji. / Assistant professor of theater directing and acting at the fine arts academy of Tirana.
Pjesëmarrëse si artiste në Ekspozitën Ndërkombëtare të Artit Pamor , ” Onufri 2007″ , në Galerinë Kombëtare të Arteve në Tiranë, me instalacionin ” Dhoma nr. 7 , spitali nr. 5 ” . / Partcipant at the International Visual Arts exhibition ” Onufri 2007 ” at the National Arts Gallery in Tirana, as an artist with the installation ” Room nr. 7, Hospital nr. 5 ”
2008 – 2010
Autore dhe drejtuese e talk showt radiofonik ” Kopirajt” në Top Albania radio për sezonin e parë dhe në radio NRG për sezonin e dytë. / Author and moderator of the radio talk show” Kopirajt” on Top Albania Radio for 1 season and on radio NRG for an other.
Opinioniste në gazetat Panorama, Korrieri, Tema dhe në programe tematike televizive. / Opinionist in daily news papers such as Panorama, Korrieri , Tema and in tematical tv shows.
Drejtuese e promocionit në një kompani shpërndarje produktesh për të rritur , ” Pri-mall” . / Head of promotion in a distribution company , “Pri-mall”.
Aktore në rolin e Merkel , në shfaqjen ” Harvey”, vënë në skenën e Akademisë së Arteve. / Actress in the role of Merkel in the play ” Harvey” .
Krijuese e kopirajteve në studion për krijimin e ideve të ndryshme mbi komunikimin në publik, multimedia dhe mass media ” Kopirajt sh.p.k” / Creative of the copyrights about public , multi and mass media communication ” Kopirajt sh.p.k ” .
Publikimi i Video këngës ” A je në Metro” në radiot dhe televizionet shqiptare / publication of the video song ” A je në Metro” in albanian radio and tv stations.
Asistent pedagoge e regjisë dhe mjeshtërisë së aktorit në Akademinë e Arteve në kursin e katërt regji. / Assistant professor of theater directing and acting at the Fine Arts Academy of Tirana.
Mbledhje fondesh për restaurimin e Teatrit të Kukullave dhe krijimi i ekspozitës mbi historikun e godinës , qysh në zanafillën e tij si godinë zyrtare në kohën e mbretërisë . / Fund rising for a partly restauration of the National Theater of Kids and an exhibition regarding the history of the building since the period of the Kingdom.
Autore , regjisore dhe aktore e shfaqjes ” Për trupin, nga Koka” , vënë në skenën e Akademisë së Arteve dhe pjesëmarrëse në Festivalin ballkanik të teatrove në Prishtinë. / Author, director and actress of the play ” From head , to the body” , on the Fine Arts Academy stage , also participant at the Balkanic Theater Meeting in Prishtina.
Autore dhe regjisore e radiodramës ” Mirëdita jam një grua “, transmetuar në Radio Tirana , për javën e dhunës kundër femrave dhe e shfaqjes ” Një nga ditët e mija” , në skenën e Akademisë së Arteve. / Author and director of the radio show ” Hi, I´m a woman” broadcasted on the National Radio station, for the week against violence toward women and also the play ” One of my days” , on the Fine Arts Academy stage.
2011
Krijuese e markës ” HARAXHUKU ” , një mënyrë kreative e arredimit, dizajnit dhe veshjeve . / Creator of the brand ” HARAXHUKU ” , a creative way of decorating, designing and dressing , style.
Bashkëorganizatore e tubimit të 21 Korrikut në mbrojtje të godinës së Piramidës dhe në kundërshtim me ligjin antikushtetues të votuar në parlament. / Co organizer of the protest against the anticonstitutional law voted from the parliament, regarding the buiding also known as the ” Pyramid” .
Autore dhe regjisore e serialit satirik ” Zhou Shou” , transmetuar në kanalin ” T” në Digitalb. / Author and director of the satyrical TV show ” Zhou Show” broadcasted in Digitalb, ” T” channel.
Krijuese dhe performuese e nje albumi muzikor elektronik të paraqitur në Qendrën Kulturore Tirana Ekspres. / Creator and performer of a music collection , in a show at Tirana Ekspress Cultural Center.
Autore dhe regjisore e filmit dokumentar ” HIC” ./ Author and director of the documentary film ” NOTHING”

 

15 Comments

 1. Hi Zhaklin. Punë të mbarë me blogun. Formati i ri qenka shumë i bukur. Klas and stil.

 2. I dashur, eshte merite e J. – ve si ti qe une u ftillova dhe kuptova jo vetem rendesine e te paturit nje blog, por edhe te te mirembajturit te tij:-)
  te falenderoj shume!
  puqna neper spejse t’tjera 🙂

 3. E J-ve? nah… duhet të jetë i të gjitha shkronjave. Që nga A-ja deri te Zh-ja.

 4. Kjo ishte….MISS PERGJIGJA! Bravoooooooo:-)

 5. Zhaku,
  komplimente per Blogun, e mesova vetem sot ekzistencen e Blogut tend dhe do ta ndjek rregullisht.

  Shpresoj qe te jesh mire e te na kenaqesh me shkrimet e tua.

  Pershendetje nga Reli

  http://qeveria.eu

 6. Njera me pyeti: : Nga vjen ti?
  Une i thashe : Nga x vend .. fqinj ..
  Njera psheretiu : Emigrant i shkkkkrrrrrettt..
  Une s’thashe dot gje … se shprehja e habise ngateruar me ironi dhe gjys buzeqeshje me kishin ngrire muskutj e fytyres…

  Urime Zhak, kam lexuar disa shkrime te tuat …

 7. shqiperia e shkret! ska gje me shpirt-vrarese kur nuk ta njef njeri as sta ka degjuar njeri vendinElindjes! Ca duhet te bej shqiptari i shkret qe ta njofi kjo kasaba pordhace!?!?

 8. Zhak aktivizoje RSS, so we can keep track of u 🙂 faleminderiit!!

 9. flm flm 😉

 10. ‘Njeri me pyeti : Per cfare flet ai shkrimi?

  Une I thashe : Per shqiptaret e shkrete!”

  Si shqiptar qe jam nuk pranoj te me quajn te shkrete. Sjam pa tok pa atdhe, flamur, emer gjuh e fe. Kam nje histori, kam nje kultur dhe mbi te gjitha jo vetem qe egzistoj por jam i pranishem…. Nuk e di çduhet me shume per te mos e merituar kete dhprehje.

 11. mire zhaku, disa nga shkrimet t’ikam lexu n’gazet dhe me pelqen shume ironia qe perdor kur ti shkruan.QE te jem i vertete dhe une te kam klasifikuar ne “sorre qe sperdridhet” por me gjith ket intelekt dhe bagazh qe ke mund te jesh shume e sukseseshme duke qene serioze, pasi je ne gjendje te thuash ne cdo kohe gjera te mencura,qe te tjeret jo vetem do te donin per do kishin kenaqesine te te degjonin

 12. fjalet dhe shkrimet e saj jane muzike e mire per veshet e shqiptareve se na mbyti tallavaja .

 13. Zhaku i mposhtur qe u shet art te shkrete shqiptareve te shkrete

 14. WOW just what I was looking for. Came here by searching
  for ekspresy ciśnieniowe

 15. Please let me know if you’re looking for a article writer for your site. You have some really great posts and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some material for your blog in exchange
  for a link back to mine. Please blast me an email if interested.

  Many thanks!


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s