Ky eshte teksti qe kam shkruar mbi muret e nje dhome ne GKA kur mora pjese tek ONUFRI 2007. Dhoma nr.7, spitali nr.5

Foto 6418 shihet nje pikture , e realizuar nga autorja gjate kohes kur ajo jetonte ne shtepine e saj te bukur Foto 6419 shihet e njejta pikture, por e ndezur per here te pare naten e pare te shpernguljes se autores ne dhomen nr.7 te spitalit nr.5 Foto 6420 ate mbremje ajo pa ate! Foto 6421 ate mbremje te pare, ne banesen e saj te re! Foto 6422 ajo i hapi qepallat edhe me shume! Foto 6425 ja tek shfaqet dhe infermierja! Foto 6426 infermierja do te kujdeset qe gjithcka te shkoje me se miri. Foto 6429 infermierja iku te pajiset me mjetet e nevojshme, nderkohe qe syri i saj u ndez edhe me shume Foto 6430 edhe me shume Foto 6431 edhe me fort! Foto 6432 kur befas ……u zbeh! Foto 6433 papritur, erresira perpiu te gjithe pavionin ku ato ndodheshin dhe e vetmja mundesi ndricimi qe syri I saj qe nisi te shkelqeje prej drites se forte qe leshonte teksa shihte Ate e qendronte syshqyer perballe Tij! Foto 6436 AJO ( ATIJ ) : ti qenke i semure! Njelloj si une! Foto 6437 bashke me turpin, Ate e perfshiu edhe nje vale tmerri. Prej drites qe ajo leshonte prej syrit, atij i kishin dale ne shesh veshkat e pergjysmuara, melcia e nxire, syte e persyzur , zemra e frikesuar…………………..! Foto 6437 Ai, mblodhi shpatullen e majte e me dore mbuloi turpet e verteta te nje burri. E zgjeroi pellemben aq sa mundi, madje edhe pak me shume nga c’mundte. Gati e shqyu per te mbuluar me merak nje pale koqe. Foto 6439 por dora e ftohte e infermieres, vetem me nje prekje zboi turpin, tmerrin, dhe vete Ate. Foto 6440 e teksa e preku,infermierja e ledhatoi………. Foto 6441 AJO ( ATIJ ) : ne dhomen time nr. 7, ketu ne spitalin nr. 5 ka nje tufe me lule, ushqime, fruta, uje, dhe nje shtrat bosh. foto 6443 infermierja e degjon Sydriten e nderhyn menjehere: “ xixellonje, te erdhi ora ilacit. “ Foto 6444 ajo, sapo ndjeu infermieren ti fliste e humbi qartesine e nuk kuptoi me as kujt i fliste e as cfare thoshte . AJO ( hicit ) : Shko he laje ate….e mire e thashe?! Le-je ate cunin, si e ka ai…uf puf….m’iku. m’iku poooo sa gjynah.. po une sa e thashe mi e a e degjove ti qe une e thashe? Leje, do vije vete. He shko pyete pak ate si e kishte …si i thone atij…. Foto 6445 AJO ( vetes se saj ) : me ke fola une? Fola une? Fole ti? Fola uneee?! Cfare po thoja? Pse, po thoja ndonje gje? Ti po flisje. Une s’po flisja. Ajo me dha nje gje. Cfare me dha ajo? i..m…a…c? e si quhet ai…ajo qe te sheron? i…s..a..t, jo jo mos fol. Prit njehere s’ka ggje iku. Foto 6446 AJO FIKSOI SYTE DIKU E NISI TE KERKOJE DICKA brenda DRITES, brenda LEKURES, KOCKAVE DHE NERVAVE TE NGUROSURA. KERKONTE KUPTIMIN E KETIJ CASTI. ARSYEN E MBERRITJES SE KETIJ BOSHLLEKU. E KERKONTE BRENDA NE TRU. FOTO 6447 por arrinte te shihte vetem c’dukej qarte. Pertej lekures. Pertej vetes. Shihte te tjera gjera qe nuk qene te sajat. Foto 6448 Befas AI i foli ASAJ qe zuri te levize e coroditur ne kerkim te brendesise. AI : cfare po ben? Foto 6449 AJO : po kerkoj…..ma gjej pak….. oh! …si quhet….aty ku rrijne f..o…l…b…a jo….si ta them …..sheh gje ti?! Mos eshte pas meje. Cfare po shikon? Foto 6450 infermierja, u shfaq befas porsi nje superheroine ne momentin e duhur. Per te zgjidhur problemin e duhur me mjetin e duhur. Foto 6451 Infermierja e dinte ku ndodhej vendi ku rrijne fjalet. Foto 6452 Infermierja ( ASAJ) : Qetesohu une do te ndihmoj. Mos mendo me ! mendoj une per ty! Foto 6453 AJO ( infermieres) : Pse, te gjitha duhet ti mbyll une tani?! ….Dakort. Foto 6454 AJO ( ATIJ ) : Zysha ..e… mire e thashe? S..t..u…sh…a jo prit prit mos m’luj…. E mire e kam laxhira …e degjove e thashe…….. Foto 6455 Por gjithcka I ngecte ne gjuhe. Ende pa u bere fjale, madje i ngecte pa qene ende as te pakten mendim. Foto 6456 syri i saj i zgurdulluar, sa me shume ajo kerkonte fjalet e duhura, per te shprehur ndjenjat e duhura, aq me shume shembellente me nje glob te veshur nga pislleku. Me nje bote te zaptuar nga zhuli. Foto 6457 Nje planet i karbonizuar nga drita e tepert. Foto 6458 ndersa ajo, nje satelit qe vertitej perreth koncepteve tashme te djegura, te ikura, braktisese, tradhtare. Foto 6459 stop ! Foto 6460 Stop! Mos u perpiq me! AI po te sheh se si po perhumbesh neper tym! Foto 6461 AJO ( ATIJ ) : Me pe?! Po me shihje? Me fal! Foto 6462 Kush je ti? Foto 6464 mos di gje edhe kush jam une? Foto 6466 e di sa mire e dija kush isha? E thashe vete pak me pare. E degjove kur e thashe? Ishe ti aty kur une e thashe me ze te larte pa me pyetur njeri …..emLIR…. e….. mire e kam ? e…t..r…i…n tim? Foto 6468 Jo! Nuk e kam mire. Iku. Edhe kjo iku. Ikin nje nga nje te gjitha. Pa pyetur! Une nuk e di rradhen ! cila fjale iken pas tjetres. Ato po ikin nje e nga nje…… Foto 6469 ajo e mbylli gojen foooort. E kyci ! te mos linte me asnje fjale ti shpetonte ashtu. Foto 6471 mos valle fjalet po shkonin tek AI?! AI e kishte nje arsye qe qendronte i palevizur perballe saj. Mos kish ardhur aty pikerisht per kete? Ti vidhte idete! Konceptet! Fjalet!? Foto 6473 AI ishte rrembyesi I atyre qe cdo cast e me shume pakesoheshin. Foto 6475 sa me shume e shihte aq me shume bindej se AI po ia merrte te gjitha! Foto 6481 ja! AI po mbushte grushtin me fjalet e saj! Ai! Nje vjedhacak i pafytyre me te brendshme te prishura boshatiste te vetmen kasaforte me pasuri qe ajo kishte. E boshatiste ne sy te saj! Foto 6482 me mire ti shkulte floket! Me mire ti shkulte dhembet! Me mire ti shkulte thonjte! Me mire ti shkulte vetullat se sa ti rrembente fjalet! Foto 6484 cfare dhembje! Foto 6485 ai me fjalet qe po vidhte prej saj po fliste gjuhe te tjera! Po mesonte te shkruante ne te tjera gjuhe! Po i perkitte nje tjeter bote. C’tradheti! Ato fjale tradhetare e te pabesa! Fjale nga me te shkurtrat tek me te gjatat. Ai hajdut po e zbraste si nga: PO- te, ashtu edhe nga TEPAKRYERATETHJESHTA! Foto 6486 AI po e grabiste e ajo as NDAL! nuk mund ti thoshte dot, nga frika se po ngelte edhe pa kete fjale. Nga frika se mos edhe fjala NDAL! e tradhetonte me ATE! Foto 6488 AI me melcine, veshkat, zemren dhe hallatet e hallakatura perjashte, fuste brenda kokes se vet grushte te tere fjalesh aq te bukura, vjedhur prej saj! Foto 6490 AJO kish kycur gojen fort, aq sa dhembet gati kishin depertuar buzeve tej per tej e ia gjakosnin flake! Foto 6491 ai, befas nisi te djeresije . u mbush qulle ne djerse. Ato po i rridhnin curg. Ato aq te vrullshme qene sa teksa rreshqisnin perpmbi sup, ia keputnin e ia merrnin me vete ne rrjedhen e tyre teksa vershonin mbi gjoks e ia copetonin. Vershonin e vershonin djerset, aq sa shkepusnin copa te medha trupi prej tij e aia zhysnin neper gjak. Ia zhysnin neper palce. Foto 6493 ai nisi te kundermoje. Ajo i ndaloi lotet. I ngriu! Ia drejtoi driten e syrit Atij si per ta qortuar per kuterbimin. Foto 6496 mjergull. Nje mergull kuterbuese ia veshi idete per dreq. Tamam ne ate cast kur ajo sapo kish nxjerre ne kufi, gati per te dale dy fjale aq te bukura. Ato fjale qe kushdo i degjon nuk mbesin pa u mbajtur gjithe diten neper mendje. Nje qortim fisnik e i paster, krejt xhenuin. I vetmi qortim qe ta ther shpirtin me thika e qe ka vetem dy fjale e dy gjysma. Te te vije zor! Foto 6497 ggggeeek meekkkk geegggeg kkkkk mmmmekkkkkkkkk gggggggggggggekkkk ek mm… mmmmmm uff pufffffffffffffff ahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh Foto 6501 te gjitha i ngecnin. Iu zhduken . i iken . e lane. E braktisen . e tradhetuan me nje tjeter. Foto 6502 e tradhetuan per keteee!!!!!! Ky eshte ai! Kyyy!!!!! Une paskem qare! Une! Qenkam bere pis me lot! Qenkam lyer me gjak! Qenkam plakur! Jo! Qenkam lodhur! Jo qenkam trembur! Foto 6503 Ja! Ti me keto zorret perjashte! Ti e ke fajin! Ti qe po na mbyt ne copa trupi! Ti e ke fajin qe une jam shemtuar! Me ke ndenjur perballe gjithe naten. Pa levizur! Duke ma marre mendjen me keto ngjyrat qe ke perhapur neper…………. Foto 6505 ……pavijon…uh, qenkemi ne pavion Foto 6506 uuuhhhhhkjjopovjentememerreinfermierjadotemelargojengatyyyyyikapomeshkul Foto 6507 ajopometerheqngasyringadritangajetangatyyyyyyyyyyduafjaletqemevodheeeeeemejepfjaletqememoreeeeeee Foto 6508 kjopomelargonngaatooooooongasiekishinemrinunesapoethasheveteembanmendtiedegjove……………… Foto 6509 ne te vertete, infermierja nuk e kish larguar nga ai. Infermierja i kish hequr syrin. Infermierja e kish percudnuar. Infermierja e kish lene ne verberi te plote. Tashme AI ishte vetem nje kujtim per te. Pikerisht ne castin qe AI kish nisur te ishte e vetmja qartesi! Ne kujtimet e saj te karbonizuara, koka e tij qe ende e fresket. E rruar. E lare. E paster. E parfumosur. Foto 6510 ah! Ja tek kujtoi edhe mungesen e vizes per te shkuar ne Europe. Ne vendin e trillimeve te medha. Ne vendin e soditjeve magjike. Ne vendin e lutjeve fetare. Ne vendin e pasurive te paluajtshme. Ne vendin e gureve te shtrenjte. Ne vendin e ideve te paqarta. Foto 6516 per here te pare qe pas shpernguljes tek Spitali nr.5 ne dhomen nr.7 , ishte ajo qe vendosi te terhiqej nga nje ide, nga disa fjale qe mund ti kelthiste pa frike fort, kish siguri te plote se nuk do te gabonte. E megjithate vendosi te mos i thote. Vendosi madje edhe te mos i mendoje . aq shume u trishtua nga ai kujtim i hidhur! kur ajo te gjitha fjalet e saj donte tia thoshte ne gjuhet me te huaja e me te jashtme ne bote te gjithe universit. Foto 6517 por syri i kapi nje cante kartoni , e zeze me nje rrip te kuq e me stemen e ……si e ka ky ….F.I.L.HI..GER e , e nejse iku. Kur te vije vete. Dhe disa kartona, disa rula letre! Ajo s’qe me e sigurte ne keto objekte i kish pare ne te kaluaren apo do ti shihte ne te ardhmen. Foto 6518 picerroi syte dhe ato u duken edhe me qarte. Ajo i shihte format atyre objekteve. Ajo u dallonte ngjyrat. U jepte emer. I njihte mire. Madje nje here ajo u kujtua se kish blere nje bluze te dikujt me kete emer. Njohu raftet ku ajo pat mbeshtetur disa here doren. Vetem se nuk qe shume e sigurte ne dora qe kish pare te mbeshtetej kish qene e saj apo e tjeter kujt. Foto 6519 poooo! I njeh mire, te gjithe objektet! Tani po! Pasi I picerroi syte edhe me teper. Po po. Ja ai ruli i madh bojekaf eshte kusheriri i saj trap. Mezi pret sa te zhvishet nga letra qe te rrije rehat. Uh …ja dhe rrobat e kusheririt. I dalloi edhe ao. Po po te kutia e rulit..atij….si e ka.. kushanira .. e nejse iku, do vije vete. Foto 6520 nderkohe qe infermierja, u shfaq befas me dicka te madhe e megjithese e frikshme, dukej miqesore. Foto 6521 por befas kusheriri i saj, Ruli, se bashku me rrobat e tij, letrat, nisen te komunikonin me gjeste me infermieren Foto 6522 hooooo infermierja po kercenon grupin e rrobave te rulit, letrat, bashke me kusheririn e saj rulin, me shtypje, shtrydhje dhe shtrengim. Foto 6523 oh jo ajo e paska me mua joooo! Gjil…sej…jo gjerpere ajo po me ben gjeprare.. Foto 6524 ruuuul, kusheriri im ruuuuul merri edhe rrobat e tua letrat dhe me ndihmo oooo! Ajo po me shpon me gjakkkkkkkk! Foto 6525 kusheri ruli dhe rrobat e tij letrat, njezeri nga larg therriten : ne po lundrojmeeeee. Po notojme ne boshllek. Ne zbrazeti. Ne nuk e dime as sa jemi, as cfare do behemi, sa do behemi, cdo shkruhet apo behet me ne. Ne nuk ndihmojme dot askend. Ruli ( ASAJ ) : Mua me jane zbrazur fjalet. Me tradhetuan me rrobat e mija letrat. Me braktisen, dhe kur me gjeten bosh e jofunksional me grumbulluan me rrobat qe sheh. Por nuk jane te mijat, jane te farefisit tim. Dhe nuk me bejne. Nuk jane letrat e mia keto qe sheh1 – kelthiste kusheriri I saj rul nga anija e refugjateve letra. ………………………………………………………. Foto 6526 ……………….ndihmeeeeeeeeeeeeeeeee. ku jam futur!? Ejjjjj a ka njeri ketu!? Oh ja te pyes kete shpaten qe kam perballe, mbase me ndihmon. Foto 6527 “ mirembrema zonja shpate , apo celes….apo germe……apo ……. mos jemi gje ne korrida ketu? Juve po me shembelleni me demin e terbuar!? Foto 6528 el toro loko sfidohet nga la loca toreadora.” Pas nje ftese te bere nga shoqata e demave te spanjes per nje ndeshje kacafytese me nje dem te forte si celiku e me brire te mprehte si shpata……. foto 6529 ……Ajo ia doli te marre nje vize per ne europe . ndihej krenare! Foto 6530 sapo hyri ne kufirin spanjoll ndjeu tjeter ajer. Pa te tjera ngjyra. Nje rruge e bukur qe e priste me nje dem te larte e heroik. Foto 6531 ashtu sic e kish dashur. Sic e kish enderruar. Ashtu si e kish pritur e mezipritur. Jashteshtetit per nje lufte me demin e terbuar. Foto 6532 Ajo u perkul perballe demit me shume elegance. Me shume hijeshi. Me nje qendrim te ftohte e respektues. Autoritar. Aspak kercenues por ftues. Foto 6533 hapi edhe pelerinen e saj e ia shkundi perpara syve demit. I trgoi se nuk kish arme. Ia perplasi sfiden ne sy me ndershmeri. Ashtu sic kish dashur gjithnje te ishte. E ndershme. Krenare dhe e ndershme perballe nje demi te terbuar spanjoll. Foto 6534 por demi, sapo pa tek shpalosej pelerina e saj ngjyre lekure njeriu, i nguli nje bri te forte mu ne mes te gjoksit. Aty ku puqen brinjet e ndahen mushkerite nga njeratjetra. Foto 6534 E mbajti plagen per nje cast me dore. Edhe pse e ndiente doren ti pergjakej shihte demin, se si ai ndjente keqardhje per gjithe ate goditje te panevojshme . Foto 6535 gjithe ai dem i mposhtur prej lengimit te syrit te saj. Foto 6536 E ajo me doren qe pergjakej mbi plage nisi te ledhatoje demin e terbuar. Foto Foto 6537 demi nisi te perhumbej prej ledhatimeve te embla e te gjakshme te saj. Shihte vetem doren e saj. Nje tymnaje e embel po e perfshinte ne nje vorbull drite. foto 6539 demi e gjeti veten te perpire nga nje rreze magjike. Nje oaz drite. Nje pus i i thelle energjie. Nje vakum perdellyes po e perpinte demin pergjithmone. Nje ledhatim parajseror. Prej dores se saj! Foto 6540 demi u be drite. Ndjente se ajo e ftonte drejt nje drite me te larte. Me te forte. Me te perjetshme. E shihte ate teksa pa ia ndare syte asnje cast me nje fyell ne buze e me nje levizje te lehte te dores e ftonte drejt lartesimit. Foto 6541 oh, ku jam ketu! Ku eshte demi! Uh … ti…ketu! me pe me demin! Shiko se une me demin po luftoja nuk pa beja gje! Foto 6542 te lutem me beso! demi nuk eshte asgje per mua! Ai me goditi dhe me gjakosi e mesa duket i erdhi keq per mua dhe une e ledhatova se mu dhimbs, ai vdiq. Ti mos u shqeteso demi vdiq. Iku. Iku , leje , varja, do vije vete. Foto 6543 kjoeshteinfermierjadotemelargojengatypomemerrmevetepomefutneatedhomenqetethasheejadhetimemuathuajsekeharruarsiithuaveteskurjevetem Foto 6544 thuajiseekeharruarplotesishtsiithuaveteszoteriapoifletnekonfidenceitherretneemer Foto 6545 ua! Po kjo c’pati!? Mos me degjoi duke te thene ty si ta genjeje! Oh! Ajo do kujtoje se une nuk jam e ndershme. Sa turp, do mendoje se une jam hileqare. Uh fffffffffff c’fare idiote! Foto 6546 Cfare budallaqeje! Cfare mendjeikure! Cfare psikopateje! Cfare cmendurie! Si ia lejova une vetes kete ?! Foto 6547 bosh! Jane hapur vrimat! Eshte zbrazur pusi! Kane ikur fjalet! Ato tradhetare te poshtra! Syri me ka lene! Edhe syrin ma kane marre! Edhe lotet! Edhe bishti i demit qe mposhta ne spanje po largohet. Po venitet! Foto 6548 edhe endrrat po ikin. Edhe format e djajve edhe te engjejve! Foto 6549 e kaluaaaaar kthehuuuuuuuuuu! Foto 6550 e kaluaaaaaaaaaaar kthehuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu! Foto 6551 e kaluuuuuuuuuaaaaaaaaaaaaaar mos me tradhetooooooooooooooooooooooooooo! Foto 6522 ja! Rrobat e kusheririt Rul, letrat! Ja! I shoh letrat e veshjes se rul kusheririt! Foto 6563 I gjeta I pashe kushurinjte letra te kostumit Rul! Foto 6554 ja dhe demi ! koka e demit qe mposhta ne Spanje! Ja u bene ……sa kujtime u bene? 39 ? Foto 6555 kujtooooohuuuuuuu kthiiiiiiiim Foto 6556 BACK BACK BACK TO PARAJSEEEEEEE Foto 6557 befas, ajo hodhi syte nga ai! Tashme cfare dukej qarte qe vetem e tashmja! Ai vazhdonte te ishte aty! Ai vazhdonte te ishte fajtor! Ai , hajduti i kujtimeve te saj! Ai, dashnori i fjaleve te saj te shtrenjta! Foto 6558 duhej ndeshkuar! Foto 6559 meqe fjalet asaj i dilnin nga goja e zhyteshin tek ai, ajo vendosi Foto 6560 pa u menduar gjate Foto 6561 ti kthente fjalet ne vendin e tyre. Ne folene e ngrohte e te zbrazur dhimbshem prej tyre. Foto 6562 do te kthente fjalet e saj tradhetare ne shtreterit e tradhetuar. Foto 6563 ai, trupi i te cilit shpertheu ne njemije copa mu perpara syve te saj, do te ndeshkohej! Foto 6564 ti pritet koka! Ti pritet koka! Degjonte ajo te kelthisnin nga larg veshjet e kusheririt te saj Rul , Letrat! Foto 6565 ato , letrat, shihnin nga larg, qe prej anijes se refugjimit ritualin e hakmarrjes ndaj tradhetise dhe e gjalleronin levizjen e dores se saj, duke e shnderruar ate ne mjeshtre te thikes. Ne zonjen e prerjes. Ne madamen e tradhetuar poshterisht! Foto 6566 hheeeeeeeej kusheri! Rrobat e tua po bejne tifozllek per mua! Foto 6567 heeeeej kusheriiiiiii letrat e tua jane me muaaaaa! Foto 6568 kusheriri ruuuuuul! E mban mend se sa bukur shtroheshim neper dreka e darka madheshtore me familjen? Foto 6569 e mban mend qe te shtunave perdornim servisin plastik Foto 6570 ndersa te dielave ate te letres? Foto 6571 e mban mend urrejtjen time per hekurin? Per majat e mprehta? Friken time nga carja e mban mend? Foto 6572 e mban mend sa i trembesha perjeve te thikave te mprehta apo brisqeve te katileve qe mendonin se duke me masakruar do te me zbukuronin?! Foto 6573 kusheriiiiiiiiii! Me degjoooooooon! Ketij qe po I kepus koken e mbushur me fjalet e mija nuk po I nis dhembja! Foto 6574 atij nuk i eshte dridhur qerpiku per asnje cast! Ai as nuk do tia dije! Foto 6575 nese ai nuk ndjen dhembje do te thote qe nuk po merr denimin e merituar! Diku do te kem gabuar! Dicka do ta kem bere keq! Diku do te kem ngecur! Kam ngecur tek ……….fyti fyti! Ja! Ky eshte fyti! Kusheriiiiiiiiiii……………………………. Foto 6576 ia keputa! Ate dhe fjalet e mia po I mbaj me te vetmin piru te ruajtur nga servisi plastik i gjyshes. E mban mend!? Foto 6577 he maskara! Grabites! Vjedhes! Rrembyes! Foto 6578 fjalet e mija! Ku jane fjalet e mija! Eja ketu ! Foto 6579 ato te mijat…..ku jane……ku ….ku …..ehm ufffffff ajo….une e thashe vete tani…… Foto 6580 hemmm si e kishte ajooooooooooo hemmmmm ….uhhhh…….fffffffff…….ga…..jo…..prit………..ti…………….jo…uffff iku iku ………edhe ajo ikuuuuuuu Foto 6581 mi fut nga mi nxorre fjalet. Ne goje. Dua ti ndjej teksa i gelltis te gjitha fjalet e mia. Cdo fjale dua ta ndjej tek e pertyp serish e ta degjoj tek ngjit shkallet per ne folezen e saj. …….e thashe…. fja…ta….e si ishte? Mire e thashe? Fjaaarta..fjarsa….fjasa… mire mire e lashe. Mbylle qepenin. Naten e mire. Foto 6582 ku je? Ku po iken? Foto 6583 Po hyn? Apo po del? Pije driten. Hape ujin. Fli neser. Presim te gdhije, pastaj e lexojme kasen. Kam harruar numrin e asaj,…celesit……. Foto 6588 ajo nuk po kuptonte me asgje! Ndjente se se shqyhej zgavra zgavra. Foto 6589 ndjeu nje kercitje te forte! Madje me te forte se kercitja, ndjeu dicka qe ta shpoje. Me fort akoma , t’i ngulet! Ti hyje ne thellesi, ne mish, ne brendesi, ne tul. Foto 6590 nje therje horizontale Foto 6591 me pas vertikale…… Foto 6594 …..serish horizontale, me nje hark me te gjere ne kthese……. Foto 6595 ……..iku ! dhembja pushoi! Nuk ka me therje! Nuk kam me thela syri neper fytyre! Pushoi! Mbaroi! Levizi! Largoi! Fluturoi! Tradhetoi! Foto 6596 ku eshte syri? Syri im me drite! Ma hoqe ! e keqe! E poshter! Ma more! Ma dhe! Ta fala! Ta mora! E kisha! E thashe! E lashe ! e pashe! Foto 6597 ne fakt, pas gjithe kesaj zallamahie ikje ardhjesh, kujtimesh e perfytyrimesh, fshihej infermierja e cila po i vendoste serumin rigjenerues CEREBROLYSIN Foto 6598 qe serumi rigjenerues te zhytej i teri ne venat e saj, i duhej te priste gjysem ore! Foto 6599 gjysem ….. gjysem……dhjet minuta…. 13 minuta….. prit se po kujtoj gjysmen ….prit mos u merzit….sa the? Gjysem shkore? Foto 6600 ….. dhe nderkohe, me nje padurim terbues, ajo numeroi nje per nje cdo pike serum qe derdhej neper tub e qe mberrinte der ne age per tu shkarkuar ne venat e mbushura me gjak te trashur. Me gjak te ngurte. Me gjak te prishur. Foto 6602 operacioni qe i veshtire. Por drita u ndez! Ajo e mberriti gjysmen e ores! Ne nje menyre apo ne nje tjeter gjysma e ores kaloi! E drita u ndez! Nisi te shohe serish ! Foto 6603 cte shihte! Zbrazetine se si shkelqente! Foto 6604 infermierja e vuri re se dicka nuk perputhej me! Syri qe me pare i rrinte puthitur pas lekures, tashme notonte neper zbrazeti. Ulej e ulej i terhequr nga graviteti, pa qene dot aq i forte sa te shihte drejt vec gjera te verteta e te pangaterrueshme! Foto 6605 infermierja , me duart zhytur ne gjakun e masakres se syrit per hir te kthimit te tij ne folezen e dikurshme, foto 6606 pasi e rrotulloi viktimen nga cdo kend ….. foto 6607 ………e fuste dhe e nxirrte syrin infermierja neper te gjitha zgavrat qe gjente…. foto 6608 ,,,,por humbte ne zbrazetite e tjetersimit. Syri zhytej ne boshlleqet e harrimit. Ne vakumet e trillimit! Foto 6609 hynte e dilte i varfri sy neper cmenduri duke u sorrollatur e duke u rrotulluar neper gishta te gjakosur! Foto 6610 eh! Me ne fund! Mire e ke edhe keshtu! Nuk eshte fiks, por mos kij frike se nuk te bie. E kam mbeshtetur tek kablli I vet. Tek damari I tij. Megjithese…….sikur nuk shihke dhe aq mire. Bejme nje prove? Foto 6611 sa gishta jane ketu?! Foto 6612 aty jaaaneeee……….2…3….4….5…cepa qe fluturojne….cepa thashe ? e thashe gabim…..yje …..qe ….e mire e thashe? Yll! 1…….2…….3……..500…. Foto 6613 ………….hunde…..flamur……vize……..mal…….det……..toka……..qiell…..ajer…… Foto 6614 .tym……..hic……..hic…….. Foto 6615 une…jam….kontesha ! ai mbrapa meje eshte truproja im , GRASO! Foto 6616 mos ia vini re GRASOS, FSHIHET PAS MEJE SE ESHTE I TURPSHEM. Kur sheh ti afrohet ndonje dore e panjohur per te, egersohet dhe izolohet. Foto 6617 GRASOOOOOO! DIL QE ATY, MOS U FSHIH PAS FUSTANIT TIM! Foto 6618 Mos ia vini re ju lutem. Iku. Do vije vete, lere! Foto 6619 Graso, me ke turperuar ta dish! Nuk e prisja qe do te silleshe aq keq perpara miqve te mij! Ata jane shtrese e larte GRAsO, nuk jane dosido! Ti, ku ta gjesh te behesh mik me ta! Si! nuk do te jesh me as miku im! Po me tradheton GRASO! Po me le per ndonje konteshe tjeter!? Foto 6895 e keshtu, ajo u braktis edhe nga miku i saj i vjeter, truproja i specializuar per mbrojtje konteshash, GRASO! Foto 6898 Kontesha, e deshperuar nga tradhetia me e fundit vendosi te pije helm! Foto 6899 e kish vendosur tashme! Do te helmohej! Do ti falte asgjese edhe trupin meqe cdo gje tjeter asgjeja ia kish cjerre nga jeta pa meshire! Foto 6900 do te ikte…dhe ajo! Do ta linte te ikte njehere veten e saj, drejt helmatisjes. Mbase kthehej vete! Foto 6902 Cte bente ajo! Se mos kishte gje ne dore! Se mos mundte dot ajo ta ndalonte kohen, arratine e fjaleve apo pushtimin e harreses! Foto 6003 ajo nuk dinte me cfare ishte koha! Nuk e kishte me idene nese koha iken apo vjen! Ajo e ndjente cmendurine here ta perpinte, here ta braktiste, here ta pertypte, here ta peshtynte Foto 6893 e zhgarravitur neper iluzion. E njollosur nga sikuri. Foto 6904 lengatat e saj nuk kishin me forme. Nuk kishin me kuptim. Nuk I quaje dot me …asgje! Foto 6912 e rrembeu vrullshem gotten me helm dhe e rrekelleu me fund. Foto 6913 e rrembeu serish me vrull gotten me helm dhe e rrekelleu edhe njehere tjeter. Foto 6914 iu turr gotes plot helm aq me padurim sa gati e theu prej vrikthit me te cilin e rrekelleu. Foto 6915 gota qe zbrazur! Ajo nuk mbante mend as nese gotten e kish patur te zbrazur te gjitha heret qe e kish rrekellyer apo gota qe e mbushur ne fillim, me pas e kish zbrazura dalengadale, apo perseriste te njejtin akt, sikur te kish zbuluar magjine qe e bente castin te rikthehej?! Foto 6916 apo ajo gote plot helm ishte vetem nje iluzion? Nje sikur tragjik? Foto 6917 ndjeu te shkermoqej. Te behej therrime therrime te vogla si nje kembe e mpire poshte te ndenjurave. Foto 6918 ndihej e pickuar nga qindramijera flutura qe e braktisnin per nje shtegetim te perjetshem drejt perfundimit. E teksa cliroheshin prej saj, ia canin lekuren me flatra, me turicka, me deshiren e shpetimit te njehere e pergjithmonshem nga detyra e veshtire e te qenit nerva cmendurakeje. Foto 6919 ndihej e mpire, Si krahu i mpire poshte qafes. Si krahu i majte i mpire nga zemra kur punon keq. Foto 6920 e mpire ….Si buzet e mpira nga helmi pas pickimit te gjarprit. Si thoi i kembes kur kalbet. Si dhembet e nxire nga nervat e hequr. Foto 6921 priste te ikte…te ikte dhe ajo pergjithmone tek fjalet e saj. Te behej edhe ajo nje e kaluar e harruar! Nje kujtim inegzistent. Foto 6922 priste te shnderrohej ne autore te nje krimi te kryer per shkaqe sublime! Foto 6923 cfare?…..kush?…………afer……..larg………shoh……….s’shoh ……po vjen?! Kush po vjen? Foto 6924 mjekja mjekja doktori ai cuni kush eshte ai cuni qe do te japi cezmen ? mire e thashe? Mire me duket! Ja ta provoj edhe nje here ajo zysha qe me tha te pres qumeshtin ketu! Foto 6925 jooooo! Mos me ha! Mos me ha! Joooooooo! Nuk i kam une ato … ato …. te tuat! Foto 9926 robot je ti? Ku do ikim? Do dalim bashke? Ikim marrim edhe ate cunin dhe ikim mire?! Foto 6927 mos e tako ate! Ajo eshte e keqe! Ajo e ka doren me gjak1 e ka me tru! E ka me ….me……dema dhe me kntesha! Foto 6929 moooooos! Mos e prano ate doren! Ajo dora shtron carcafet tek dhoma nr. 7 tek spitali nr.5! Foto 6930 ajo eshte dora qe mbyll deren e dhomes nr. 7 te spitali nr. 5 me celes! Foto 6931 mos me shiko! Mos me shiko brenda hundes! Nuk kam me asgje aty. As Brenda nofullave! Nuk kam me as dhembe, as gjuhe, as peshtyme! Me eshte thare! Foto 6932 te lutem, ik! Ik! Ik! Ti nuk je kujtim! Ti je ky momenti tani! Ti je ky cast! Kjo sekonde! Foto 6933 mos me shpo! Mos me caj! Mos me shqyej! Foto 6935 Mos me preeeeeeeeek! Foto 6940 po shoh! Po shoh ! po shoh nje sy qe po me sheh! Po shoh friken te me shkelqeje ne sy, prej syrit qe me sheh! Po shoh qerpiket te me turren larga, te me tradhetojne edhe ato! Edhe qerpiket me tradhetojne! Ia mbathin me te katra ….baack to paradise! Po shoh se sip o sheh ai syri aty. Foto 6941 po shoh ….2…..sy. kam dy sy! Dy!!!!! Po…une….jam….ciklop! si mundem une te kem dy sy! Nje ciklop qe sheh me dy sy eshte sa per dy ciklope! Foto 6942 ciklopi nr.1 : hejjj! Ciklop! I kujt eshte ai sy qe po shtrengon ne kthetra! Ciklopi 2 ia kthen duke peshperitur : te kish qene i imi do ta kisha ngulur ne balle, por jam duke pare perqark per syrin tim . kete syrin qe sheh e gjeta tek dhoma nr.7. e kishin harruar ndezur . Po e pe syrin tim verdalle, thuaji qe e kerkoj. Me duket se ka gjetur ndonje ciklop tjeter. Kam frike se po me tradheton. Ciklopi 1 : hej ciklop kerkoj dhe une syrin tim! I kam ngjitur nje leter ne xham , ku shkruhet: kembehet me nje nam te keq prej kurve! Prej kareje! Prej zhulseje! Prej lesbikeje! Prej burri! Prej plake! Kembehet….kembehet….ciklop, ai sy kembehet me cdo nam te keq qe njeh! Perhape fjalen! Ciklopi 2: kurse tek syri im, nese e sheh te me kerkoje, shkruhet dhe adresa e shpelles ku jetoj. Edhe numuri I celularit. Me bej nje zile po ta gjesh. Foto 6946 uh! Po kjo c’eshte ? mos eshte ndonje nam ne kerkim te ndonje vendi bosh!? Foto 6948 dhe ne fakt, ja tek u shfaq ajo qe te mpreh! Foto Ajo qe te gdhend! Ajo qe te shkull! Foto 6962 Ajo qe te hyn e te del vazhdimisht pa meshire! Foto 6964 Ajo qe te pret! Foto 6966 Ajo qe te vret! Foto 6967 Ajo qe te gerryyyyyynnn! Foto 6968 Ajo qe te lemon ! ajo qe zdrukthton! Foto 6969 Ajo qe te rremben e te perpin, e neper perpjekje te zhgerryn! Foto 6979 ajo qe te perpin e te shkalavit neper fiksime te mprehta! Foto 6980 ajo qe nderhyn ne brendesi me shkathtesi dhe shkalavitje. Foto 6981 qe te hallakat neper thellesi mendjesh te mprehta por te shkreta! Foto next Qe vjen me polici dhe drita te verbeta! Next foto qe te gozhdon me hamendje te zbehta gjykimesh te pamendta! Foto tjeter qe te afron me fjale te buta e nerva te qeta! Foto tjeter e te ngaterron neper bombardime te helmeta! Foto next duke te dhuruar plage e dhembje te thella Foto next kujtime te hidhura, te zbehta, te fshehta! Next foto ajo, qe dikur pat patur pare edhe te ardhmen! Next ajo qe pat lemuar te kaluaren me ngushellimin se dhe ne te ardhmen ashtu do te ndodhte! Foto ajo qe pat paralajmeruar te kaluaren per te ardhmen e hidhur! Foto next ajo qe pat harruar fjalet ne gojen e nje kujtimi! Foto next ajo qe pat mesuar dje se dita e neserme quhet , sot! Foto next ajo qe pat kembengulur te jetonte Foto next edhe mes dhembjesh, edhe mes heshtjesh te demshme! Next foto ajo, qe dikur shihte me qarte e me shume Next edhe mes rrenojash gjente rregullin dikur! Next ajo qe strukej mbas kenaqesise e defrente! Foto shkelqyese per boten ku rronte Next ne erresire te plote e te thelle e te thate Next foto dorezohu! Foto si i thone dorezohu ne gjuhen e kesaj mor jahu!? Foto i sekoooondeeee….ja dhe ….nje….sekonde ju lutem….. Foto gatiiiiiii Foto mbajini veshet hapur e te sterhapur! Madje vini edhe re! Foto hapur jane! Hapur te gjitha! Madje ndezur! Madje paraqitur edhe per pastrim! Me certifikate iso 2009! Foto daten e skadences! Dorezomeni daten e skadences suaj! Next po ne moj moter nuk skadojme po ik andej tani! Ne jemi prodhuar ne maje te fabrikes! Foto ju jeni nje mall me vrima! Jeni mall i prishur! Ndalohet me ligj qarkullimi juaj! Foto next une jam sunproof! Ja shiko! Drita vetem me zverdh nuk me djeg! Foto next c’eshte e verteta po percellohem! Foto Po percellohem! Foto next me djegin syte! Me pervelojne damaret! Me perpeliten qepallat prej etheve te ftohta te zjarrmise! Foto next infermierja! Dora e saj e akullt! Dora e saj e ngrire prej vampirizmit! Foto next qendromenilargjushpirtrategelltiturngatmerrijuthonjtezhyturnekellirejufytetecjerreprejulerimesjutegelltituriteankthitjutetradhetuaritnga….f….r….i…..k……a……l……e…….t! Foto next ajo me ate makine thithese, gelltitese, britmike, po me perpin! Foto next po me perze! Foto next po behet kaq sa une! Po me vjen prane! Next foto po me shikon! Foto next po me spiunon! Foto po me blen! Po me shet! Po me trajton! Si mall! Pa vlere!me vrima! I skaduar! I ngrene! I shqyer! I masakruar! I lene te myket, e prej myku te teret! Foto next po thote per mua se nuk vlej 2 lek! Foto next po u thote se nuk vlej as 20 cent! Foto next po u thote se shkoj dhe pa leke! Next genjeeeeeeen! Ajo nuk thote te verteten! Ajo genjen! Une vlej te pakten 50 euro!!!!!!!! Next kur! Befaaaas! Nje trokellime mijera kuaj fuqi! Nje grabitje sekondash ne kembim te nje zhurme depertuese, deri ne mish, deri ne kocke, deri ne palce! Foto next nje bubullime emocionesh te forta! Foto next qe parkoi prane saj! Foto next AAAAAAAIIIIIIII!!!!!1 Next aiiiiiii! Next nuk ka mundesi! Ai! Foto ta shoh mire! Nuk ka mundesi! Aiiiiii! Foto ai. Ai! Po po! Po te njejtat shikime me hedh! Si te Atij! Foto po te njejtat aroma me leshon, si te atij! Foto ua! Cfare tmerri! Prape ai! Ai qe mezi prita sa e shkula! Nga mendja ime fatkeqe e me zgavra! Foto ( duke qare ) ai eshte! Bo bo ai! Ai si e pat emrin dreqi! Next foto hej! Ti! Une nuk te mbaj mend! Une nuk e di qe ti je ai! Une nuk e di qe ti me ke bere ate! Une nuk e di qe ti me ke bere kete! Une nuk e di qe ti ke thene keshtu per mua! Une nuk e di qe ti ke thene ashtu per mua! Une di vetem qe ti dicka ke thene! Me ke harxhuar fjalet per dengla, maskara! Fjalet e mia te dashura! Fjalet e mia te bukura! Fjalet e mia te hidhura! Foto next do te te gelltis! Do te te pertyp! Do te te perthaj! Foto 7041 me pas….. do te t’peshtyj! Foto 7042 hajde siper! Me degjove! Hajde siper! Pse nuk vjen siper dreqi ta haje! Gjithmone une duhet te te lus!? Pse duhet te vij gjithmone une tek ty xhanem! Pse ti nuk ngjitesh kurre siper vete! nuk eshte nevoja te kesh kembe per tu ngjitur tek buzet e mia! Tek faqet e mia! Tek ndjenjat e mia! Foto 7047 te lutem mbahu! Mos leviz! Mos merr fryme! Mos fol! Mos shih! Mos pipetij! Harro! Mos kujto se do jem serish une ajo qe do te shohesh! Me fal qe te bezdis me pamjen time! Foto 7053 edheee paaaaaakkkk! Durooooo edheee paaaaakkk! Foto 7055 ky sikur nuk qenka ai! Ky sikur vertete nuk qenka ai! Ai dallohej me lehte atehere! Ky ta turbulloka shikimin! Ta perhumbka mendimin! Foto 7057 ai ( asaj) : ma paske hedhur furcen e dhembeve! Naten e mire! Nuk e prisja kete prej teje! Foto 7059 po! Ta kam hedhur furcen, ne plehra me tamponet e mi! Ne plehra me pislleqet e mia! Ne plehrat e banjos sime ne dhomen nr.7 tek spitali numer 5! Foto next heeeeeeej ti aty poshte! Mos je ai qe duhet? Mos je ai qe iku dhe me la?! Mos je ai qe Me grabiti fjalet? Te te shoh nje cike? Te te shoh pak nga afer? Te te shoh me mire? Next foto nuk ka kohe! Nuk ka kohe! Nuk ka kohe! Foto next gjeje kohen! Fike motorrin qe te largon prej meje! Zgjate kohen qe te pruri ketu! Beje te mos ike! Beje te mos vije! Beje kohen te rrije! Next ai, qe ka kohe te ike, nuk ka kohe te rrije! Foto po ky qe kam ketu, kush eshte? Kush eshte ky ketu? Ke po sheh? Ku je? Po sheh? Me njeh? Next foto rri! Mos ik! Eja! Me shih! Mu ngjit! Foto next ja! Ku jam! Iku! Edhe kjo po iken! Next foto une… jam…. iku po iken…ku jam? Foto next kush jam? Next jam….. Foto emmmmmmmmmmmmmmmmmmmm Next fot …………….. Next fo ……………… Next f ……………….. Next …………………… Nex ………………….. Ne …………………. N …………………… ……………………. Foto 7216 Foto 6946

 

 

 

 

 

 

 

 

2 Comments

  1. disorder..

  2. stil vertete i veçante. ka kohe qe nuk lexoj e ngulitur keshtu. me pelqeu tejmase…


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s