Magji Maxhunet!

(Tip per Halloween)

 

 

Nw 31 Tetor, do te plasin “Vampiret” rrugeve te Kryeqytetit. Meqe eshte Halloween e meqe kjo feste po shnderrohet ne feste kombetare per te gjithe shqiptaret.

Te gjithe do te enderrojne nje maske Vampiri apo Shtrige, por do te gjejne perqark vetem ca kostume palacosh me paruke me nja dy tre fije kali neper te, e ndonje bufonate tjeter per te maskuar vetet.

Kjo feste, ne shqiperi, ngjason me nje loje cburreruese. Si nje kaprico te perdalash.

Maskat e burrave shpesh here jane veshje grash. Kostume Shtrigash, hipur maje ndonje fshese kashte. Ndersa femrat synojne te gjitha tek briret e djallit e sjelljet prej Kucke!

Ndaj dhe meqe mendoj se mund te kete nje riinterpretim ne shqip-ce te kesaj feste, sugjeroj kostume Vampiresh e Shtrigash Shqiptare.

Natyrisht, legjendave asnjehere nuk u dihet zanafilla. Sidomos ketyre tonave qe nuk u dihet as fundi!

Por ne cdo njeren kohe te Historise Shqiptare po te kthesh koken, gjen ndonje Shtrige apo nje Vampir per ta patur si model per Masken e Halloween-it.

Me ndryshimin e vetem se keta “Magji Maxhunet” tane, jane pa gjak e kob neper surreter! Ketyre “Heronjve” tane, nuk u duket faji mbi fytyre. As lemeria neper sy! Keta “Hakaretet” tane nuk ngjajne me Monstrat e Amerikes! Kjo eshte cfare te kall krupen! Nje rimisherim Vampiresh neper trupa Pushtetaresh!

Udheheqesit, Burrat e Grate e shtetit, Nepunesit, Burokratet, Te djeshmit, Te sotmit dhe te Ardhshmit! Nje parade e vertete Perbindeshash per Halloween.

Nje tufe grabitqaresh, te cileve nuk ke pse u shton asnje njolle sado te vogel neper trup! Jane te baltosur ne Gjak!

Do te ishte nje feste e vertete Kombetare , ky grumbullim Historik, ku nen Kostume “Firmato”, kercejne Techno-Folk deri ne agim  neper klube nate, te gjithe ata qe kane te njejtin surrat te fshire nga cdo parim!

Asnje vampir qe shfaqet naten e I pi gjakun te parit qe sheh ne rruge, nuk eshte aq I frikshem sa ai qe ta ha koken dalengadale ty, me gjithe katandi’. Stergjysherve, gjysherve, prinderve, miqve, femijeve te tu. Ne te kaluaren, ne te tashmen e ne te ardhmen , trungje te tere familjare jane harxhe ne kusi! Ndaj dhe meqe te jepet nje here ne vit mundesia te jesh Monster, zgjidh nje personazh Shqiptar! Mjafton te vishesh me kostum zyrtar!   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Advertisements

Leave a comment

No comments yet.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s