Lartmadherise se Saj, vetes time!

E madhe !

 

Si bota,

Kur eshte e madhe.

 

Ka edhe bote te padukshme

Dhe eshte kaq e trishtueshme te jesh pjese e saj.

Nje njeri I dukshem,

Ne nje bote te padukshme!

 

Ne c’dreq bote jeton?!

 

E madhe!

 

Dhe

E paperbashket.

 

C’siklet I madh

E perbashketa!

 

Uni im

 

Uni yt

 

Uni tij

 

Uni saj

 

Uni yne

 

UniSon

 

UniZone

 

UniVet

 

UNITET

 

 

Shtoj ne hapesire edhe me pak vende bosh.

 

Nuk jam e vetme.

E papershtatshme

Per te tjeret.

 

Drite, vetem drite leshoj.

Shkelqej aty ku nxin.

Shkelqej kaq shume, saqe

Verboj

Dhe nxij.

 

Dielli me cmend te teren!

 

Nga qejfi qe ka vetem dite,

Dite,

Dite shkelqimi.

 

Jam e hapur,

Si nje kafaz

Kur nuk ka zogj.

Ai prêt,

Prêt,

Prêt.

 

Damaret po me kelthasin

 

“Gjak, gjak

Ku je?”

 

Diku duhet te kete vajtur.

Eshte vetem

nje pike

gjak.

 

Ufffffffff

Kjo hapesire………..

Eshte me e madhe nga c’e prisja!

 

Duket si bota,

Teksa rrotullohet,

Ky lemsh ne bark

Qe ndjej.

 

Dicka leviz gjithmone.

 

C’fatkeqesi per lumturine

Kur shijohet duke qare!

 

Me kujtohet dita qe linda!

Mbante ere shi!

Mamaja ime qante

Prej lumturie.

C’fatkeqesi!

 

Ah keto fjale!

 

Mallkuar qofte

qe jane kaq pak!

Te gjithe te flasin duan,

Te tere!

 

S’me mjafton te ndjej.

Dua boten!

S’me mjafton

As bota!

 

Dua te humbas!

 

Rrugeve me gjejne

Gjithmone!

 

 

 

Advertisements

8 Comments

 1. 🙂 hi “lartmadhni!”

  flokenaja

 2. Me shkurt,do dukesh edhe me” e madhe”nga c’je.Sidoqofte,une nuk mund te mos ve re nje vullkan ,magma e te cilit eshte gati ne shperthim.Madhore behesh se ke nje shpirt kryengrites.

 3. Papi, je shume i mire! Faleminderit. Ta dish ti si eshte puna e kesaj!!! Kjo ka qene poeme e gjaaaaaaaate. Nje liber. Une, pasi e rilexova e rishkrova. Dhe nga liber doli vjershe 🙂
  Tu ardh e tu u zmadhu, dmth.

  Faleminderit shume per fjalet e mira dhe per keshillat. I vleresoj shume dhe mos kujto se nuk i kam parasysh.

  Floku, HI 🙂
  Jemi bere si te shpise.
  Rrofte peshku !

 4. Ndjese per ate ngateresen tek tema e njoftimeve, te kam lene edhe atje te tema nje shenim.
  Te vafte mbare emisioni!

  Flokenaja

 5. Ska problem e dashur:-) Me gjithe “bujen” qe u be , besoj nuk kane per ta harruar qe behej fjale per emisionin tim 🙂
  Te falenderoj per korrektesen dhe miresine,
  Zhaku

 6. Eh.. Zhak..kjo Poezia ..jote sipas meje do te ishte me e “Arrirere” si Poezi nen titullin : Damaret po me therrasin .”.Gjak Gjak ku je” !
  Nuk e di nese kam te drejte ..ne komentet qe bej ,apo sygjerimet . dashamirse …ndaj poezise tende , por shprehem ne nji menyre te tille sepse , mendoj se Poezia eshte nji reflektim i asaj ndjenje te brendeshme ..(gjakut -personalitetit tend ),pare me syt e epokes qe njeriu jeton . Ajo eshte pikerisht si e ashtuquajtura Filozofi (e ndjenjes ), qe do te thote : te “kapesh macen e zeze ne erresire !” qe nuk ka asnji formule …qe do te thote te lexosh ndjenjat ..gje qe ti mendoj e zoteron me kurajo ,admirushem .
  Ti ben pjes ne ato poete qe mbartin vlerat e verteta njerezore , ne nji shoqeri qe duhet te riLind e qe ti –e ndjen..brenda teje ..,po ashtu un dhe shume si ne besojne ne kte identitet .
  Poezia do te thosha un se eshte ajo Prese (filozofike) ndjenje e cila filtrohet ne trurin e poetit ………te cilin ti e zotron ..gjithmon ne perfeksionim .
  Gjithmon kreativiteti jot me entuziasmon ..qofte dhe se ka Kafaze ne Zoo,sidoqoft cdo karriere zhvillohet gjate rruges …ndryshe nga “filozoft klanore apo ai Koalicion Debilash –qe pretendojn te pjerdin “LIDERA “( duke thurur gracka njeri-tjetrit si polit,dhe duke zgjuar pasionet e kafsherise shqiptare. kaq skandaloze ..eshte e turopeshme me qen filozof i tufezuar ) me kupton ku godas .. Zhak te uroj gjithmon ..gjithmon vetem Suxsese.

 7. Ja Zhak ndoshta ne komentin e mesiperm kam “thashethemuar” ndoshta me reper se ne t’vertet i takon nji komenti te thjesht , por me beso esht ajo influence e asaj ndjenje te brendeshme euforike ,qe perjetojme ne nte periudhe …fund viti .
  Persa i perket LIDERA-t qe do prodhoj Klani me fillozofin prej kartoni dhe koalicionin e debilave ..ndoshta esht thjesht apsajts ketu ..ja ok…ndoshta dhe mund ta fshish keto qe shkruaj tani ..duke te pershendetur ciao Zhak .

 8. me pelqen!
  nje dite tek po te ndiqja rastesisht ne nje emision, i thashe sime meje:-ma, kjo zhaku mua me pelqen.
  -po po. tha mami. te gjithe keta qe rrijne si dejshem gjate gjithe kohes te pelqejne ty. e keshtu si ja ke nisur si keta do behesh. ti dhe arti jot.
  dhe une qesh me lot sa here e kujtoj ate situate. mbi te gjitha fytyren e sime meje. sot e afrova prane kompjuterit dhe ja recitova kete poezine e mesiperme. me duket i pelqeve dhe asaj!!!!!!!!! 🙂


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s